Polska wysłała na Ukrainę czołgi PT-91 Twardy w znacznej liczbie – oświadczył w niedzielę Jarosław Wolski, politolog oraz analityk zajmujący się wojskiem i obronnością, publikujący m.in. na łamach „Nowej Techniki Wojskowej”. W piątek doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz powiedział z kolei, że „Polska twierdzi, że zamierza nam przekazać 232 czołgi Twardy”, a w zamian kupi od Amerykanów 116 Abramsów. Zakup takiej ilości czołgów od Amerykanów zapowiedział w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. W ubiegłym tygodniu portal Kresy.pl zwrócił się do Ministerstwa Obrony Narodowej z pytaniem, czy prawdą jest, że Polska zamierza przekazać Ukrainie 232 czołgi PT-91 Twardy w zamian za amerykańskie czołgi Abrams. MON zasłonił się tajemnicą wojskową.

W niedzielnym nagraniu na YouTube Jarosław Wolski przekazał, że Polska dostarczyła Ukrainie czołgi PT-91 Twardy. „Na pewno nie wyślemy 230 Twardych, a przynajmniej ja nic o tym nie słyszałem. Natomiast wysłaliśmy Twarde, w znaczącej już liczbie. Wozy dotarły do Ukraińców. Ale to są rzeczy, które powinny wyjść po prostu od Ukraińców”  – powiedział.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

970 PLN    (4.4%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„To się wiąże oczywiście z kwestią Abramsów, że mieliśmy ich dostać 300, nagle się okazuje, że dostaniemy 116, czy tam kupimy z Land Lease. (…) Tam są pewne zawirowania związane z kwestią serwisu i remontu maszyn. Być może kolejne Abramsy pokażą się z innych źródeł. Być może w MON uznano, że koszty serwisu mogą na tyle obciążać budżet, że lepiej postawić na więcej czołgów rodziny K2” – dodał Wolski.

Zwrócił uwagę na dobre doświadczenia polskiego przemysłu zbrojeniowego z koreańskimi partnerami.

Stwierdził, że strona koreańska deklaruje, że może dostarczyć Polsce na szybko „naprawdę dużą liczbę czołgów” z zapasów armii koreańskiej. Jego zdaniem to może być przyczyna zmniejszenia liczby Abramsów, które mają być zakupione.

Przypomnijmy, że w mediach społecznościowych rozpowszechniane są nieoficjalne doniesienia, według których Polska wkrótce miałaby wysłać Ukrainie ponad 200 czołgów PT-91 Twardy – najprawdopodobniej wszystkie 232, jakie posiada polska armia. W zamian, mielibyśmy otrzymać lub kupić od Amerykanów 300 czołgów Abrams, prawdopodobnie używanych.

W piątek doradca prezydenta Ukrainy ds. bezpieczeństwa narodowego i obrony Ołeksij Arestowycz oświadczył podczas wywiadu na kanale FeyginLive: „Polska twierdzi, że zamierza nam przekazać 232 czołgów Twardy. To modyfikacja T-72”. Nie sprecyzował, o jakie dokładnie twierdzenia chodzi.

„I to sporo. To trzy pancerne brygady” – dodał.

Jego zdaniem w zamian Polska kupi od USA 116 czołgów Abrams. Jak informowaliśmy, zakup takiej liczby używanych czołgów od USA potwierdził w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. Wicepremier przekazał, że Polska porozumiała się z USA i na wyposażenie Wojska Polskiego ma trafić 116 czołgów Abrams, w bliżej nieokreślonej „starszej wersji”.

„Taka historia. Oni w zamian zakupują 116 Abramsów M1” – powiedział Arestowycz.

W ubiegłym tygodniu portal Kresy.pl zwrócił się do Ministerstwa Obrony Narodowej z pytaniem, czy prawdą jest, że Polska zamierza przekazać Ukrainie 232 czołgi PT-91 Twardy w zamian za amerykańskie czołgi Abrams. MON zasłonił się tajemnicą wojskową. „Ze względów bezpieczeństwa nie podajemy do publicznej wiadomości szczegółowych danych dotyczących udzielonego i planowanego militarnego wsparcia Ukrainy” – przekazało ministerstwo.

PT-91 Twardy to polska, głęboka modernizacja czołgu T-72. Czołg PT-91 jest czołgiem średnim o wadze bojowej 45,9 ton. Załogę stanowi trzech żołnierzy. Czołg uzbrojony jest armatę gładkolufową 125 mm z szybkim automatem ładowania.

Wóz dysponuje precyzyjnym systemem kierowania ogniem oraz systemem ostrzegania i przeciwdziałania przed namierzaniem wiązką laserową. Ochronę pojazdu i załogi stanowi pancerz reaktywny ERAWA Pojazd posiada nakładany pancerz reaktywny oraz jest wyposażony w lemiesz do samookopywania się. Dodatkowe wyposażenie stanowią: trał i ładunki wydłużone do ułatwiania przejść w polu minowym, granaty zadymiające oraz zestaw do pokonywania przeszkód wodnych.

Zobacz także: Duda: Przekazaliśmy bardzo dużo czołgów Ukrainie, osłabiło to nasz potencjał obronny

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz