Z danych podanych przez Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarza ds. rolnictwa, po wprowadzeniu embarga na zboże, Ukraina miesięcznie eksportowała średnio więcej ton ziarna, niż przedtem.

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podał dane dotyczą eksportu zboża z Ukrainy w sierpniu br. Wynika z nich, że przez terytorium Polski, Słowacji, Rumunii i Węgier przeszło tranzytem 4 mln ton zboża. Zaznaczył, że to „rekordowa” ilość, zaś przed tzw. zakazem przygranicznym, czyli od maja 2022 do kwietnia 2023 roku miesięcznie było to średnio o ponad milion ton mniej. Z kolei już po wprowadzeniu zakazu importu ukraińskiego zboża, czyli od maja do sierpnia br., było to średnio 3,4 mln ton.

„Przez rok (maj 2022-kwiecień 2023) wolnego handlu bez zakazu “przygranicznego” Ukraina eksportowała “lądem” średnio 2,9 mln ton ziarna, a w czasie zakazu (maj-sierpień 2023) średnio 3,4 mln ton. A w sierpniu rekord – 4 mln ton!” – napisał Wojciechowski na X (dawniej Twitter).

„Mamy świeże dane z sierpnia 2023 – Ukraina wyeksportowała przez korytarze solidarnościowe (czyli tranzytem przez granice i terytorium RO, PL, HU i SK) rekordowe 4 mln ton ziarna! Mimo że był zakaz “przygraniczny” A przed zakazem eksportowała miesięcznie 2,9 mln ton” – zaznaczył w kolejnym wpisie, podając dane nt. tranzytu.

„I doprawdy nie rozumiem, dlaczego Ukraina tak mocno sprzeciwia się zakazowi importu przygranicznego (w istocie spekulacyjnego) mimo że ten zakaz jej eksportowi bardzo pomógł. Nie wiem jakie interesy wchodzą tam w grę, bo gospodarcze z pewnością nie” – dodał.

Ostatnio uczestników sondażu SW Research przeprowadzonego serwisu internetowego dziennika „Rzeczpospolita” zapytano, czy Polska powinna wbrew UE utrzymywać zakaz wwozu zboża z Ukrainy. 58,4 proc. respondentów odpowiedziało „tak”, natomiast 19,4 proc. – „nie”. 22,2 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Jak pisaliśmy, według nieoficjalnych informacji RMF FM, Ukraina zobowiązała się, że nie będzie wydawać zezwoleń na eksport zboża, jeżeli Polska czy Komisja Europejska nie będą tego chciały.

Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dał do zrozumienia, że będzie oczekiwał od Polski odszkodowań za embargo na ukraińskie zboże.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply