Włoski sąd nakazał Niemcom wypłatę odszkodowań za masakrę w 1943 r.

Włoski sąd zasądził wypłatę milionowych odszkodowań przez Niemcy gminie Roccaraso i rodzinom 128 ofiar hitlerowskiej masakry w listopadzie 1943 roku.

Włoski dziennik „La Repubblica” w artykule podkreślił, że jest historyczny wyrok, który uznaje Niemcy jako kraj – sukcesora Trzeciej Rzeszy za winne masakry w lesie o nazwie Limmari w osadzie Pietransieri. Od 16 do 21 listopada 1943 roku Niemcy zamordowali tam 122 cywilów.

Według orzeczenia sądu w Sulmonie Niemcy mają wypłacić 1,6 mln euro odszkodowań gminie Roccaraso, gdzie miała miejsce egzekucja, a także 5 mln euro spadkobiercom ofiar.

CZYTAJ TAKŻE: Kownacki: Są podstawy prawne by domagać się reparacji wojennych

Sąd podkreślił, że mieszkańcy padli ofiarami zabójstw, zagłady, deportacji, a celem dowództwa wojsk niemieckich było zniszczenie wśród ludności cywilnej wszelkiego zagrożenia dla niemieckiej supremacji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Burmistrz Roccaraso Francesco Di Donato, nie krył zadowolenia z wyroku i nazwał decyzję sądu odważną i wzorcową.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Niemiecki historyk grozi, że dyskusja o reparacjach wywoła wojnę

Z kolei zastępca burmistrza, adwokat Monica Oddis będąca również pełnomocnikiem rodzin, oświadczyła: Odpowiedzialność za tę masakrę była zawsze oczywista, a dzisiaj ofiary i ich rodziny otrzymały prawo do odszkodowań. Dodała również, że wyrok sądu ma dużo większe znaczenie, niż tylko ekonomiczne.

Kresy.pl / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz