Rządząca we Włoszech lewica próbuje przeforsować „prawo ziemi” dla dzieci imigrantów. W parlamencie doszło do szamotaniny.

Prace nad projektem ustawy ustanawiającej tzw. ius soli (łac. prawo ziemi) przebiegają burzliwie. Awantura w wyższej izbie parlamentu w trakcie dyskusji doszło do szamotaniny. Projekt ustawy został przegłosowany wcześniej w niższej izbie parlamentu.

Obowiązywanie w państwie ius soli oznacza, że dziecko uzyskuje obywatelstwo kraju, na którego terytorium się urodziło niezależnie od obywatelstwa rodziców. Projekt ustawy powstał już kilka lat temu, jednak w obliczu kryzysu imigranckiego wzbudza coraz więcej kontrowersji. Włoska prasa przytacza, że w chwili obecnej sprawa dotyczy ok. 800 tys. urodzonych we Włoszech dzieci cudzoziemców – nie tylko imigantów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Włochy imigranci zbiorowo zgwałcili szefową ośrodka dla uchodźców

Za szybkim uchwaleniem ustawy przyznającej obywatelstwo dla dzieci imigrantów jest premier Gentiloni. Oświadczył wczoraj dziennikowi „La Repubblica” w Bolonii: te dzieci są Włochami. Obowiązkowym aktem cywilizacji jest uznanie tego stanu rzeczy. Z tym zdaniem zgadza się szef MSW Marco Minniti. Uważa on, że takie rozwiązanie będzie sprzyjać integracji imigrantów.

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

Są tacy, którzy twierdzą, że imigracja równa się terroryzmowi, ale to błędne postawienie znaku równości. Kraj dobrze zintegrowany jest bezpieczniejszy – oświadczył Minniti.

CZYTAJ TAKŻE: Włochy: Bunt w ośrodku dla uchodźców koło Wenecji [+VIDEO]

Do ustawy nie jest przekonany koalicjant centrolewicowej Partii Demokratycznej, niewielkiego centroprawicowego ugrupowania Alternatywa Ludowa. Jej lider i minister spraw zagranicznych Angelino Alfano chciałby przeniesienia prac nad ustawą przyznającej obywatelstwo dla dzieci imigrantów na jesień, gdyż teraz nie jest to dobry moment.

Przeciw przyznawaniu obywatelstwa włoskiego dzieciom imigrantów protestuje opozycyjna prawica. Lider Ligi Północnej Matteo Salvini zapowiedział: zrobimy wszystko, by się temu przeciwstawić, a jeśli to nie wystarczy, jesteśmy gotowi spędzić lipiec i sierpień na zbieraniu podpisów w sprawie referendum, by uchylić tę ustawę o łatwym przyznawaniu obywatelstwa.

Apel o przyjęcie ustawy przyznającej obywatelstwo dla dzieci imigrantów wystosowali do parlamentu przedstawiciele włoskiego Kościoła, wśród nich arcybiskup Bolonii Matteo Maria Zuppi.

kresy.pl / tvn.info

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz