Poseł niezależny i prezes Ruchu Narodowego, Robert Winnicki był jednym z niewielu polityków, którzy wzięli udział w społecznych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich zostały zorganizowane przez same środowiska kresowian i potomków pomordowanych.  Na czele komitetu organizującego stanął ks.Tadeusz Isakowicz-Zaleski j oraz Lucyna Kulińska, Stanisław Srokowski i Witold Listowski jako jego wiceprzewodniczący.  Patronatu nad uroczystością odmówił prezydent Andrzej Duda. Udzielili go natomiast marszałkowie województw opolskiego, śląskiego i mazowieckiego. Ten ostatni, Adam Struzik pojawił się na uroczystościach.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Obchody rozpoczęły się w niedzielę, w południe pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Apelowi Pamięci asystowała Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Spośród polityków pojawił się poseł PSL Piotr Zgorzelskie, a także poseł PiS Andrzej Melak, jako reprezentant marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, a także poseł niezależny Robert Winnicki. Pojawili się także reprezentanci niskiego szczebla z kancelarii premiera, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Takie zbagatelizowanie obchodów przez instytucje państwowe wywołało krytykę ze strony przemawiających ks. Isakowicza-Zaleskiego i posła Zgorzelskiego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Głos zabrał również Winnicki. Prezes Ruchu Narodowego, odznaczony na niedawnym zjeździe środowisk kresowych nagrodą Praemium Honoris Craesovianae. Dziękował on kresowianom „za walkę o prawdę o banderowskim ludobójstwie”. Jak podkreślał „nie ma wspólnoty narodowej bez tożsamości, a nie ma polskiej tożsamości narodowej bez Kresów Wschodnich. Nie ma polskiej tożsamości bez pamięci o Wilnie, Grodnie i Lwowie”. Uznał, że elity polityczne prze lata milczały a teraz nie potrafią godnie uczcić pomordowanych przez OUN-UPA, ponieważ kierują się w polityce wschodniej doktryną Giedroycia.

kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz