Poseł niezależny i prezes Ruchu Narodowego, Robert Winnicki był jednym z niewielu polityków, którzy wzięli udział w społecznych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich zostały zorganizowane przez same środowiska kresowian i potomków pomordowanych.  Na czele komitetu organizującego stanął ks.Tadeusz Isakowicz-Zaleski j oraz Lucyna Kulińska, Stanisław Srokowski i Witold Listowski jako jego wiceprzewodniczący.  Patronatu nad uroczystością odmówił prezydent Andrzej Duda. Udzielili go natomiast marszałkowie województw opolskiego, śląskiego i mazowieckiego. Ten ostatni, Adam Struzik pojawił się na uroczystościach.

Obchody rozpoczęły się w niedzielę, w południe pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Apelowi Pamięci asystowała Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Spośród polityków pojawił się poseł PSL Piotr Zgorzelskie, a także poseł PiS Andrzej Melak, jako reprezentant marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, a także poseł niezależny Robert Winnicki. Pojawili się także reprezentanci niskiego szczebla z kancelarii premiera, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Takie zbagatelizowanie obchodów przez instytucje państwowe wywołało krytykę ze strony przemawiających ks. Isakowicza-Zaleskiego i posła Zgorzelskiego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Głos zabrał również Winnicki. Prezes Ruchu Narodowego, odznaczony na niedawnym zjeździe środowisk kresowych nagrodą Praemium Honoris Craesovianae. Dziękował on kresowianom „za walkę o prawdę o banderowskim ludobójstwie”. Jak podkreślał „nie ma wspólnoty narodowej bez tożsamości, a nie ma polskiej tożsamości narodowej bez Kresów Wschodnich. Nie ma polskiej tożsamości bez pamięci o Wilnie, Grodnie i Lwowie”. Uznał, że elity polityczne prze lata milczały a teraz nie potrafią godnie uczcić pomordowanych przez OUN-UPA, ponieważ kierują się w polityce wschodniej doktryną Giedroycia.

kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz