Wielki beneficjent – Niemcy skorzystały na kryzysie w Grecji

Jak wynika z raportu opracowanego przez Instytut Badania Gospodarki w Halle, Niemcy są „wielkim beneficjentem” greckiego kryzysu. „Niemiecki budżet skorzysta finansowo na kryzysie nawet wtedy, jeśli Grecja nie spłaci ani centa” – twierdzą eksperci.

Zdaniem naukowców, zrównoważony budżet państwa w dużym stopniu wynika z niskiego oprocentowania niemieckich papierów dłużnych. W raporcie stwierdzono, że w ciągu niecałych 5 ostatnich lat, od 2010 roku, Niemcy dzięki redukcji zobowiązań finansowych wynikających ze spłaty odsetek zaoszczędziły około 100 mld euro.Odpowiada to 3 proc. niemieckiego PKB.

Według oceny ekspertów, oszczędności niemieckie przewyższą koszty kryzysu, nawet wówczas, jeśli Grecja nie spłaci w całości swoich długów.Udział Niemiec we wszystkich programach pomocowych dla Grecji, łącznie z pakietem, który ostatnio negocjowano, wynosi według Instytutu około 90 mld euro.

„W obliczu kryzysu inwestorzy poszukują możliwości bezpiecznego ulokowania swoich pieniędzy. Niemcy skorzystały na tym stosunkowo najbardziej”– twierdzą naukowcy. Dodają, że za każdym razem, gdy z Grecji nadchodziły informacje o pogorszeniu się sytuacji, oprocentowanie niemieckich obligacji spadało.

W 2014 roku Niemcom pierwszy raz od 1969 udało się zrównoważyć budżet. Zakładano, że nastąpi to rok później. W tym roku wydatki państwa będą mniejsze od wpływów do budżetu.

Gazeta.pl / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. kros
    kros :

    Ten artykuł, a już szczególnie tytuł, to kompletne nieporozumienie.
    Niemcy skorzystały nie na kryzysie Grecji ale na tym, że ich własna gospodarka jest stabilna. To niskie oprocentowanie niemieckich papierów dłużnych dało potencjalny zysk !