Najnowszy sondaż przeprowadzony w Wlk. Brytanii po ogłoszeniu decyzji o przedterminowych wyborach wskazuje na zdecydowaną przewagę rządzącej Partii Konserwatywnej. Poparcie dla torysów konsekwentnie rośnie.

Według sondażu przeprowadzonego przez instytut YouGov po ogłoszeniu przedterminowych wyborów przez premier Wielkiej Brytanii Theresę May, rządząca Partia Konserwatywna ma znaczną przewagę nad Partią Pracy.

Dziennik “The Times” opublikował w czwartek wyniki tego sondaż. Na konserwatystów gotowych jest głosować 48 proc. ankietowanych, podczas gdy na opozycyjną Partię Pracy – 24 proc. Liberalni Demokraci uzyskali 12 proc. poparcia, zaś Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) – 7 proc. Inne ugrupowania, w tym Zieloni, zdobyły łącznie 9 proc.

Od początku roku poparcie dla torysów zwykle nie spadało poniżej 40 proc. Od połowy 2016 r., po referendum ws. Brexitu, powiększają oni również swoją przewagę nad laburzystami, dla których poparcie stopniowo spada. Od końca 2016 r. Liberalni Demokraci odrabiają z kolei straty do UKIP. Konserwatyści mogą więc liczyć na powiększenie swojej przewagi w parlamencie w wyników planowanych na czerwiec wyborów.

W środę Izba Gmin, niższa izba brytyjskiego parlamentu, poparła rządowy wniosek o samorozwiązanie parlamentu. Zgodnie z nim, przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się 8 czerwca. To trzy lata wcześniej, niż wynikałoby z kalendarza wyborczego.

Propozycję premier May poparło 522 posłów, w tym większość Partii Konserwatywnej, Partii Pracy i Liberalnych Demokratów. Przeciw było 13 posłów. 115 nie wzięło udziału w głosowaniu. Tym samym udało się uzyskać większość 2/3 głosów, konieczną do rozwiązania parlamentu zgodnie z ustawą z 2011 r. Która miała utrudniać partiom takie działania.

Rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply