Brytyjskie MSZ podało w środę, że zażądał od MSZ Iranu wyjaśnień ws. matematyka, prof. Abbasa Edalata, wykładowcy na wydziale informatyki w Imperial College w Londynie, który miał zostać w połowie kwietnia aresztowany przez Gwardię Rewolucyjną.

Informację o zatrzymaniu matematyka posiadającego podwójne obywatelstwo: irańskie oraz brytyjskie, podało w środę Centrum ds. Praw Człowieka w Iranie, mające swą siedzibę w Nowym Jorku.

W komunikacie wydanym przez brytyjskie MSZ można przeczytać, że obecnie trwa wyjaśnianie okoliczności i sprawdzanie informacji. Staramy się uzyskać od władz irańskich informację nt. aresztowania osoby mającej podwójne, w tym – brytyjskie obywatelstwo – przekazał rzecznik brytyjskiej dyplomacji. Podkreślił, że ministerstwo nie posiada żadnych dodatkowych informacji w tej sprawie.

ZOBACZ TAKŻE: Iran grozi „energicznym” wznowieniem wzbogacania uranu w przypadku zerwania JCPOA przez USA

Agencja Reutera podała, że profesor Edalat pojechał do Iranu z powodów zawodowych. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie pojawił się tam, aby wygłosić tam wykład. Reuters dodaje, że obecnie przynajmniej trzy osoby posiadające podwójne irańsko-brytyjskie obywatelstwo są przetrzymywane w irańskich więzieniach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wiadomość o aresztowaniu brytyjskiego matematyka zbiegła się z napięciami w relacjach Iranu z Zachodem, spowodowanych zapowiedziami prezydenta USA Donalda Trumpa o możliwości wycofania się z tzw. porozumienia nuklearnego dzięki któremu w zamian za wycofanie się z wojskowego programu atomowego z Teheranu zdjęto by część sankcji.

Kresy.pl / interia.pl / reuters.com

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz