Jak poinformował w czwartek brytyjski oddział Agencji Prasowej Reuters, osoby będące na “samozatrudnieniu” będą otrzymywać od państwa 80% swojego średniego, miesięcznego wynagrodzenia.

Jednoosobowe działalności gospodarcze otrzymają od brytyjskiego rządu 80% swoich średnich dochodów – informuje w czwartek londyński oddział Agencji Prasowej Reuters.

Brytyjski minister finansów poinformował o zmianach w czwartek na konferencji prasowej. “Rząd zapłaci samozatrudnionym osobom, które zostały dotknięte przez koronawirus 80% ich średnich dochodów” – mówił.

Średnia zostanie wyliczona na podstawie trzyletnich przychodów, sama kwota nie będzie mogła przekroczyć dwóch i pół tysiąca funtów.

Jak informowaliśmy wcześniej, podobne rozwiązania zostały już wprowadzone dla pracowników, którym grozi zwolnienie z firm.

Subsydia mają być stosowane wobec firm, gdzie już zwolniono pracowników z powodu koronawirusa – jeżeli ci zamiast tego zostaną przywróceni do pracy i wysłani na urlop.

“Wiem, że ludzie martwią się utratą pracy, niemożnością spłacenia czynszu lub kredytu hipotecznego, brakiem wystarczającej kwoty na jedzenie i rachunki (…) wszystkim tym, którzy są teraz w domu, zaniepokojeni nadchodzącymi dniami, mówię: nie zmierzysz się z tym sam”- powiedział Sunak.

CZYTAJ TAKŻE: “Myślałem, że to żart”. Naukowcy krytykują plan rządu Wielkiej Brytaniu, aby zarazić 60% populacji koronawirusem

Pakiet płac jest tylko jednym z szeregu rządowych działań, które mają ulżyć pracodawcom i pracownikom.

Na zabezpieczenie pensji nie mogą liczyć osoby pozostające na samozatrudnieniu. Będą one mogły jednak y ubiegać się o wypłatę środków pomocowych w formie zasiłków społecznych (tzw. Universal Credit), a także dostaną więcej czasu na zapłacenie następnej raty podatku dochodowego.

Oprócz tego rząd zdecydował o m.in. odroczeniu płatności VAT-u od końca czerwca, dotacjach dla małych firm czy odroczeniu rat kredytów hipotecznych na trzy miesiące. Dodatkowe środki skierowane będą także do najemców mieszkań w formie dostępnego zasiłku sięgającego “co najmniej 30 proc. czynszu” po cenach rynkowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Łącznie pakiet wsparcia gospodarki ma kosztować 330 mld funtów.

Wedle prognoz bezrobocie ma wzrosnąć w wyniku kryzysu z nieco poniżej 4% do około 6%. Bez uwzględnienia pomocy rządowej mogłoby wynieść nawet 8%.

Jak zauważa BBC, jest to radykalna zmiana postępowania rządu, a “pracodawcy muszą zaakceptować działania, których nigdy nie spodziewaliby się po rządzie Wielkiej Brytanii”.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply