Większość Węgrów uważa, że to głównie USA korzystają na wojnie na Ukrainie [SONDAŻ]

Zdaniem większości Węgrów, Rosja, a szczególnie Stany Zjednoczone, korzystają na wojnie na Ukrainie. Instytut, który przeprowadził sondaż przyznaje, że zaskakujące jest to, że Węgrzy mają w tej kwestii zbliżone zdanie, niezależnie od sympatii politycznych.

Według opublikowanych w piątek wyników sondażu, przeprowadzonego przez węgierski Instytut Nézőpont, większość Węgrów jest zdania, że na wojnie rosyjsko-ukraińskiej korzysta Rosja, a szczególnie – Stany Zjednoczone.

Jak podano, 60 proc. węgierskich respondentów uważa, że Rosja korzystna na wojnie na Ukrainie, nie zgadza się z tym 29 proc.

Z kolei w przypadku USA, aż 75 proc. uważa, że państwo to czerpie korzyści z wojny. 15 proc. nie zgadza się z takim poglądem. W grupie Węgrów, którzy są zwolennikami rządu Viktora Orbana, osoby zgadzające się z tym, że Amerykanie korzystają na wojnie, stanowią aż 83 proc. W przypadku krytyków rządu jest to 61 proc.

Według komentarza ośrodka Nézőpont, w czasie, gdy Europa znajduje się na progu recesji z powodu przedłużającej się wojny rosyjsko-ukraińskiej, powstaje pytanie, kim są główni beneficjenci polityki sankcji wobec Rosji.

Przeczytaj: Orban: wkroczyliśmy w erę wojny, unijna polityka sankcji była strzałem w płuca

Zaznaczono, że można uznać za zaskakujące, iż niezależnie od sympatii partyjnych, Węgrzy ogółem są dość zgodni w kwestii tego, kto korzysta na konflikcie.

Ponadto, 63 proc. zwolenników węgierskiego rządu i 57 proc. jego krytyków uważa, że Rosja dobrze radzi sobie z wojną.

Sondaż przeprowadzono w 2. połowie września br. w grupie 1000 respondentów.

Czytaj także: Varga: Gdybyśmy mieli Trumpa i Merkel do wojny na Ukrainie by nie doszło

Jak pisaliśmy w połowie października, na Węgrzech ruszyły narodowe konsultacje w sprawie sankcji na Rosję. , Węgierskie władze prosiły Węgrów o wyrażenie opinii na temat unijnych sankcji, nakładanych na Rosję, głównie w sektorze energii. Rząd Viktora Orbana konsekwentnie podkreśla, że bardziej szkodzą one państwom europejskim, w tym Węgrom, niż Rosji.

dailynewshungary.com / nezopont.hu / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply