Decyzja UE w kwestii sankcji względem Białorusi nie wyczerpuje całości naszych działań i oczekiwań – oświadczył we wtorek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. “Sytuacja jest bezprecedensowa” – dodał.

Mieliśmy do czynienia z aktem de facto porwania samolotu, z aktem terroryzmu państwowego, z aktem wymierzonym  jednej strony w konkretnego opozycjonistę, ale z drugiej strony godzącym w bezpieczeństwo lotów – oświadczył wiceszef resortu spraw zagranicznych na antenie TVP Info. Podkreślił, że działania białoruskich władz dotknęły wielu obywateli różnych krajów. Zaznaczył, że decyzja szczytu UE o wprowadzeniu unijnych sankcji wobec Białorusi nie wyczerpuje w pełni planowanych przez Polskę działań, a także oczekiwań wobec postawy Zachodu w tej sprawie.

Dodał, że prowadzone są też działania w Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego. Zwrócił uwagę, że wyjaśnienia władz Białorusi nie są wiarygodne.

Zobacz także: Biden: Przechwycenie samolotu było skandaliczne, a nagranie opozycjonisty wykonano pod przymusem [+VIDEO]

Samolot linii Ryanair został w niedzielę zmuszony do awaryjnego lądowania na lotnisku w Mińsku. Na jego pokładzie podróżował białoruski opozycyjny aktywista i bloger Raman Pratasiewicz, który został zatrzymany przez białoruskie służby. Jako oficjalną przyczynę awaryjnego lądowania strona białoruska podała informację o bombie na pokładzie samolotu, która nie potwierdziła się. Zdarzenie wywołało oburzenie na arenie międzynarodowej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W czasie poniedziałkowego szczytu UE, przywódcy państw unii zdecydowali o nałożeniu kolejnych sankcji na Białoruś. Przestrzeń powietrzna UE ma zostać również zamknięta dla białoruskich linii lotniczych.

Pratasiewicz to jeden z autorów prowadzonego w Telegramie opozycyjnego kanału Nexta, później innego kanału – Białoruś mózgu (Biełaruś gołownogo mozga). Oba kanały zostały uznane przez białoruskie media za ekstremistyczne. Pratasiewicz został oskarżony w sprawie karnej. Umieszczono go także na liście osób „zaangażowanych w działalność terrorystyczną”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Premier Morawiecki: Żądamy natychmiastowego zwolnienia Ramana Protasiewicza oraz innych polskich i białoruskich działaczy

W niedzielę rząd USA stanowczo potępił zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu linii Ryanair oraz zatrzymanie opozycyjnego aktywisty, który był na pokładzie. Wezwał także do szybkiego spotkania międzynarodowej grupy lotnictwa cywilnego.

tvp.info / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply