Jeśli sytuacja będzie rozwijać się w tempie nie szybszym, niż mamy do czynienia teraz, to po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic – powiedziała w niedzielę wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz została zapytana na antenie „Polsat News” przez jednego z widzów, kiedy zostaną otwarte granice Polski. Odparła, że zgodnie z zapowiedziami kilku państw europejskich, otwarcie ich granic przewidziane jest na 15 czerwca. „My również zakładamy, że jeśli sytuacja będzie rozwijać nie w szybszym tempie, niż ma to do czynienia teraz, po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic” – powiedziała.

Emilewicz podkreśliła, że liczba nowych przypadków zakażenia będzie analizowana po każdym tygodniu. Również kontrolowana będzie liczba osób hospitalizowanych. Podkreśliła, że od dwóch wspomnianych czynników będzie zależała prędkość łagodzenia kolejnych ograniczeń.

„Na pewno będzie to miało miejsce nie wcześniej niż w połowie czerwca” – dodała.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zaznaczyła, że sprawa otwarcia granic to nie jest tylko temat rozmów wewnątrz polskiego rządu, lecz także z przedstawicielami władz innych państw.

„Rozmawiamy o takich wariantach, w których jeżeli kraje graniczące z nami mają opanowaną sytuację epidemiczną, standardy bezpieczeństwa i higieny analogiczne do naszych i są gotowe otworzyć granice w naszą stronę, to zapewne powinniśmy stosować zasady partnerstwa i w podobny sposób traktować naszych sąsiadów” – podkreśliła.

Minister rozwoju dodała, że w sytuacji gdy obywatele innych państw będą przetestowani, a sytuacja epidemiczna będzie opanowana w danym kraju w podobnym stopniu jak w Polsce, wtedy rząd powinien wyrazić większą gotowość do otwarcia granic kraju.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zaznaczyła jednak, że ostateczną decyzję podejmie premier Mateusz Morawiecki po rekomendacjach Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak pisaliśmy, kontrole na granicy z krajami UE zostały przedłużone w Polsce do 12 czerwca.

Każda osoba, która powraca do Polski z zagranicy, podlega obowiązkowi 14-dniowej kwarantanny.

Zobacz także: Niemiecki polityk: „Personel medyczny z Polski jest pilnie potrzebny w naszych szpitalach”

polsatnews.pl / kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz