Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik powiedział, że należy rozważyć „zmianę przepisu umożliwiającego delegalizację stowarzyszeń, kiedy w ich przypadku dochodzi do rażącego, czy uporczywego naruszenia przepisów prawa”.

Wójcik zauważył w Polsat News, że obecny kształt Prawa o stwoarzyszeniach utrudnia delegalizację grup łamiących prawo. „Gdyby było to takie łatwe, to nie zdelegalizowano by do tej pory tak mało stowarzyszeń” – powiedział wiceminister.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5959 PLN    (27.08%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak dodał: „Warto rozważyć zmianę przepisu, który mówi o możliwości delegalizacji takich stowarzyszeń, w momencie kiedy jest rażące naruszenie przepisów prawa, czy uporczywe naruszenie przepisów prawa” – ocenił Wójcik.

Odpowiadając na pytanie o to, czy należy zdelegalizować m.in Obóz Narodowo-Radykalny, Wójcik odpowiedział: „Sądzę, że tak”. Rozmowa odbyła się w kontekście filmu dokumentalnego wyemitowanego przez TVN24.

Reportaż stacji pokazywał m.in urządzenie ołtarzyka na cześć przywódcy III Rzeszy, wychwalanie jego czynów, wznoszenie toastów za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę. Towarzyszyły temu okrzyki „Sieg Heil” oraz nazistowska symbolika.

Superwizjer TVN24 pokazał wśród zgromadzonych Mateusza S., przewodniczącego stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, ubranego w mundur oficera SS. Autorzy reportażu podali, że działaczem tej organizacji był wówczas także Jacek Lanuszny – asystent posła Ruchu Narodowego Roberta Winnickiego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Winnicki o materiale TVN24: Może mieć podłoże polityczne

Z kolei na słowa wiceministra Patryka Jakiego, również o możliwości zdelegalizowania ONR, zareagował na Twitterze wiceprezes Ruchu Narodowego Krzysztof Bosak.

Kresy.pl / TVP Info / Twitter

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. zefir
    zefir :

    Panowie viceministrowie Wójcik i Jaki,co wy o możliwości delegalizacji ONR-u pierniczycie.Tak was zawiało,że stowarzyszeń nie odróżniacie.Stosując waszą logikę prawniczą,bardziej delegalizacja PiS-u by się przydała.Czy już nie pamiętacie kto na kijowskim Majdanie darł gębę publicznie: „Sława nacji-smert worohom!”,oraz Sława Ukrajini-herojam sława!”,bestialskich morderców i banderowskich faszystów gloryfikując? Tak,to waszego pisowskiego wodza dzieło.To również PiS namiętnie penalizacji w Polsce banderowskiego faszyzmu unika,czym wspiera czyny Bandery i jego wielbicieli nie stroniących od okrzyków „Sieg Heil”,oraz od symboliki nazistowskiej.

  2. jaro7
    jaro7 :

    O durnych pisowskich „politykach” szkoda pisać,każdy sam widzi ich mierność i głupotę.Ale niebezpieczeństwo jest takie jak pisałem wcześniej,atak tak wierlki na kilku pajaców jest preludium do wykońcvzenia wszelkich ruchów narodowych i Winnickiego który pokazuje bardzo często cieniznę,zaprzaństwo i zdrade innych polityków.PiS poza tym chce przejąć Marsz Niepodległości.