Rząd może zająć się w październiku projektem nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który przewiduje odbieranie samochodów pijanym kierowcom. Nowe przepisy mogą zostać przyjęte przez Sejm do końca roku – powiedział w sobotę wiceminister sprawiedliwości i pełnomocnik rządu ds. praw człowieka Marcin Warchoł.

Wiceminister sprawiedliwości zaprzeczył w rozmowie z PAP  jakoby projekt nowelizacji, który zakłada odbieranie pijanym kierowcom samochodów, utknął w szufladzie – pisze portal Business Insider. „Absolutnie nie, jest w trakcie uzgodnień międzyresortowych, jesteśmy po pierwszym tygodniu tych uzgodnień – za tydzień będzie podsumowanie. Następnie trafi on na komitet stały i pod obrady Rady Ministrów. Mam nadzieję, że stanie się to jeszcze w październiku, a Sejm przyjmie go do końca roku” – podkreślił Warchoł.

Poinformował, że w I półroczu 2021 roku pijani kierowcy spowodowali 684 wypadki. Zginęło w nich 68 osób. „To są życiowe tragedie, które dotknęły setki osób. To przerwane życia, tragedie całych rodzin. 841 osób zostało rannych. Część z nich być może już nigdy nie stanie na własnych nogach, będą jeździć na wózku, czeka ich dożywotnie cierpienie. Tymczasem sprawcy tych wypadków, osoby, które z zimną obojętnością piją, a potem wsiadają do samochodu i pędzą, znacznie przekraczając dozwoloną prędkość, powinny ponieść surowa karę” – powiedział wiceminister.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zobacz także: Ukrainiec prowadził ciężarówkę mając ponad 3 promile alkoholu we krwi [+FOTO]

Warchoł odniósł się do przypadków, w których policja zatrzymałaby nietrzeźwego kierowcę, jadącego wyleasingowanym samochodem. „W takich przypadkach – kiedy pojazd jest leasingowany, jest współwłasnością albo użyczony – przewidzieliśmy przepadek równowartości takiego pojazdu. Nie może być tak, aby sprawcom, którzy jeżdżą samochodem będącym własnością kogoś innego, uszło to na sucho. Nie możemy też karać osób trzecich – np. matki, która pożyczyła auto synowi, a on wsiadł za kierownicę na podwójnym gazie” – podkreślił.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy z Ukrainy na autostradzie A2 [+FOTO]

businessinsider.com.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz