Prezes Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej ostro skrytykował lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego za jego słowa na temat ukraińskiej polityki historycznej. “Taka grubiańska deklaracja była bardzo niewłaściwa” – stwierdził Wiatrowycz.

Kilka dni temu na w wywiadzie dla TVP Rzeszów, Jarosław Kaczyński stwierdził, że polityka Ukrainy wzbudza w nim coraz większe wątpliwości.

Jest ciągle niepewne czy Ukraina pójdzie w stronę, która w Polsce jest nie do zaakceptowania, czyli oparcia swojej historycznej legitymacji o tradycje UPA, o tradycje organizacji, które dopuściły się potwornych zbrodni na Polakach, czy też z tej drogi zrezygnuje– powiedział.

Jeżeli jakiś kraj by uznał, że mordowanie jego obywateli, masowe, wyjątkowo okrutne jest w jakimś szczególnym kontekście dopuszczalne, to można powiedzieć wyrzekłby się swoich najbardziej elementarnych praw (…) Polska na taką sytuację, w której oprawcy, masowi mordercy czy ludobójcy są na Ukrainie bohaterami, się nie zgadza– podkreślił lider PiS w TVP Rzeszów.

Dzisiaj na portalu Dyvys.infoukazał się wywiad z Wołodymyrem Wiatrowyczem, prezesem Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej w którym ostro odniósł się on do tych słów Jarosława Kaczyńskiego.

Ani Polska, ani żadne inne państwo nie ma prawa żądać od drugiego państwa, żeby jakoś uzgadniało swoje rozumienie historii lub tym bardziej, aby wyrzekało się części swojej historii. Tego typu wypowiedzi bardzo przypominają te, które słyszeliśmy od naszego wschodniego sąsiada. (…) Uważam, że taka grubiańska deklaracja ze strony jednego z ważniejszych polskich polityków była bardzo niewłaściwa –powiedział.

Dalej Wiatrowycz stwierdził, że jego zdaniem wszystko co należało wykonać w sprawie pojednania polsko-ukraińskiego zostało już zrobione.

Na tym etapie udział polityków powinien się zakończyć. Zamiast tego znowu odnowili nikomu niepotrzebną dyskusję, znowu zaczęli mówić o jakichś ponownych przeprosinach. Myślę, że jeśliby te same procesy rozpoczęły się odnośnie polsko-niemieckiego pojednania to również nie sprzyjałoby normalnym stosunkom między obecną Polską i Niemcami. I postawiłoby sprawę istnienia obozów koncentracyjnych w Polsce do lat 60. ubiegłego stulecia. Myślę, że niektórzy polscy politycy chcą stworzyć dla polskiego społeczeństwa zręczny obraz narodu-ofiary, obraz, który zachwiał się w ciągu ostatnich 10-20 lat, biorąc pod uwagę krążące informacje o udziale Polaków w antyżydowskich pogromach– stwierdził prezes UIPN.

Wiatrowycz pytany o wyjście z tej sytuacji odpowiedział, że Ukraina musi zająć bardzo pryncypialne stanowisko w sprawach historycznych: „To nie nadaje się do politycznych targów lub kompromisów”.

Tego typu deklaracje, które usłyszeliśmy od pana Kaczyńskiego są bardzo niepokojące. (…) Ci politycy, którzy artykułują takie wymagania nie widzą przyszłej Ukrainy jako prawdziwie niepodległej – dodał Wiatrowycz.

Dyvys.info/Kresy.pl

27 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. azar
  azar :

  Polki pobite przez Ukraińców podczas spaceru w Warszawie! “Nie mogę czuć się bezpiecznie we własnym kraju!”. Pani Aleksandra wraz z przyjaciółką zostały napadnięte i pobite przez Ukraińców na spacerze w Warszawie! Polka opisuje swoją historię na Facebooku. “Powalił ja na ziemię, usiadł na niej i zaczął ją bić”… http://prostozmostu.net/news/polki-pobite-przez-ukraincow-podczas-spaceru-w-warszawie-nie-moge-czuc-sie-bezpiecznie-we-wlasnym-kraju

  • kojoto
   kojoto :

   Mocna wstawka – większość czytelników Kresy.pl zna powód tej bezczelności ukraińców, jest nim podobnie jak w przypadku muzułmanów z Pn. Afryki, po prostu bezkarność. A “maniery” przeciętnego kawalera z tamtych stron kwalifikują go do zamknięcia w ZOO.

   • azar
    azar :

    akurat z ukraińcami nie jest tak źle jak z islamistami na zachodzie ale im jest ich wiecej w Polsce to będą się tutaj coraz śmielej czuli a w ich narodzie tak jak i w każdym durni i przestępców nie brakuje. Jak na zachodzie tuszuje się występki muslimów tak i u nas może być jak i teraz czy nie jest w stosunku do ukrów??? Oni to jeszcze mogą przestępstwa dokonywać z relacji na swoją ideologię względem nas bo w końcu z 95% ich pochodzi z zachodniej banderowskiej ukrainy.

 2. madmike
  madmike :

  A ja powiem krótko niech ukry więcej takich akcji odwalają. Niech informacja idzie dalej to nawet banderowskie szuje z PO ich nie wybronią. Skoro panu nad prezesowi przestaje pasować to może oznaczać że US niedługo opyli upainę dla ruskiego, płakać nie będę.

 3. sternik2
  sternik2 :

  Prawdę mówiąc dobrze że to gówno banderowskie dało głos w kierunku prezesa. Teraz chyba nie ma już żadnych złudzeń cała ekipa rządząca w jak “przyjaznych relacjach” widzą BANDYCI UKRAIŃCY “porozumienie” z Polską sternik2

 4. syotroll
  syotroll :

  Owszem Polacy brali udział w antyżydowskich pogromach, ale mniejszy, niż to miało miejscy w przypadku udziału Ukraińców w antyżydowskich pogromach, z reszta u nich te pogromu miały dłuższą tradycję. Widocznie oni uważają, że im wszystko wolno i ujdzie im na sucho.

  • pro_patria
   pro_patria :

   Zgadzam się z przedmówcami. Dlaczego Admin nic nie robi z chamstwem tego banderowskiego śmiecia ?? Ignorowanie jego typowo upaińskich wypowiedzi tylko go zachęca do rozprzestrzeniania normalnych w jego kręgu “kulturowym” bluzgów. ZERO TOLERANCJI DLA MOTŁOCHU NA FORUM !!!

   • gan
    gan :

    Blokada zaledwie jednej osoby posługującej się tu wieloma kontami oznaczałaby o połowę wpisów mniej pod tematami ukraińskimi. Może właśnie taka współpraca ma trwać?

 5. valdemarus83
  valdemarus83 :

  Ja nie rozumiem jednej rzeczy,już raz zwracałem na to uwagę panowie administratorzy portalu kresy.pl,dlaczego pozwalacie na swoim portalu na takie chamstwo i wulgarność jaką stosuje użytkownik Putin1953? Jeśli już nie zwracanie uwagi na obrażanie czyjejś matki,to chociaż moglibyście przez wzgląd na kulturę i jakieś ogólne normy społeczne, odnieść się do tej prymitywnej mowy owego putina1953. Za takie bluzganie i rzucanie mięsem powinien zostać zbanowany,konto zablokowane a najlepiej usunięte.

    • kojoto
     kojoto :

     Doskonale Panie Lipiński… a teraz proszę zwrócić uwagę kto wymieniał sobie uprzejmości z użytkownikiem Putin1953 przy okazji lżąc innych forumowiczów – w tym mnie. Paszkwil z danymi osobowymio osób trzecich i wezwaniem do ich pobicia (chodzi o pewnego wędkarza) dalej tkwi w niektórych wątkach. Że brakuje wam pieniędzy to zrozumiałe, ale brak reakcji na zachowanie innych bluzgaczy i prowokatorów powoduje, że jest ich tu coraz więcej. A najbardziej aktywny 24/7 po prostu przechodzi samego siebie.

 6. krok
  krok :

  O pogromach żydów przez Polaków to Wiatrowicz, strzelił sobie w kolano. Wszem i wobec wiadomo, że zanim ukraińcy zaczęli mordować Polaków na Kresach wschodnich, to rozprawili się wcześniej z żydami. Czytałem wypowiedzi świadków, którzy wręcz wskazali, że po rozprawieniu się ukraińców z żydami, z niedoboru żydów, wzięli się za Polaków. Oczywiście nie tylko w ścisłej współpracy z niemcami. Zresztą ta sama retoryka była wypowiadana też przez UPAowców, “po żydach weźmiemy się za was” .

  • jaro7
   jaro7 :

   w 1939 roku Żydzi razem z upaińcami mordowali Polaków,lub wydawali ich NKWD.Potem jak rezuny wzięli się za nich to uciekali do Polaków aby ci ich ratowali,no i niestety Polacy ich ratowali.Najciekawsze że nic ich historia nie nauczyła,bo teraz i prezydent i premier upainy którzy sa żydami wspierają…neobanderyzm,a nawet to oni utworzyli prawy sektor.Są zdjecia(mam dwa) gdzie we flage banderowską wspisana jest gwiazda dawida Mnie martwią dziwne kontakty “polskich”rządzących z żydami,właśnie uruchomiono6 połączeń z Izraelem.

 7. zefir
  zefir :

  Propagandysta Wiatrowycz buja w oparach szowinizmu,upadlińskiego banderyzmu.Odnosząc się do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego ewidentnie próbuje zrobić go w balona.Jarosław Kaczyński w swej wypowiedzi wcale nie żądał od Upadliny,co kłamca Wiatrowicz mu przypisuje,uzgadniania z nim czy z Polską czegokolwiek-to puste i nieuzasadnione oskarżanie J.Kaczyńskiego….Wiatrowycz wciska w usta J.K. brednie o wyrzekaniu się przez Upadlinę części swej historii-brednie gdyż w czasach bestialskich mordów na Polakach z Kresów Wsch IIRP dokonywanych przez nację ukraińską posiadającą polskie obywatelstwo,ukraińskie państwo jako takie nie istniało….Wiatrowycz podpiera się w swych bredniach-wywodach tym co zasłyszał od wschodniego rosyjskiego sąsiada–a kogo obchodzą takie klasyczne dla niego brednie?Szczytem bezczelności i prawdziwego grubiaństwa Wiatrowycza ,wyznawcy i obrońcy cwela bandery są jego słowa: “co należało wykonać w sprawie pojednania polsko-ukraińskiego zostało już zrobione.”Ta banderowska łajza przypisuje sobie prawo do zajmowania stanowiska w imieniu pokrzywdzonych przez swych zbrodniczych ziomali,m.inn.bandyckiego OUN-UPA.W aroganckiej formie zbok Wiatrowycz odnosi się do przeprosin za dokonane zbrodnie ludobójstwa,jakby miało to jakiekolwiek znaczenie przy braku skruchy i poczucia winy ze strony samych morderców i potomków ludobójców.Strona polska winna dojść do praktycznego wniosku i zaprzestać jakichkolwiek relacji z idiotą Wiatrowyczem,oraz z UIPN którym on kieruje,gdyż wg tego idioty “to nie nadaje się do politycznych targów lub kompromisów”.