Węgrzy odznaczyli odwołanego ambasadora Francji

Odwołany ambasador Francji, który wziął w obronę politykę prowadzoną przez Viktora Orbana, otrzymał na koniec swojej służby na Węgrzech jedno z najwyższych węgierskich odznaczeń państwowych – Węgierski Order Zasługi.

Odchodzący ze stanowiska ambasador Francji na Węgrzech, Eric Fournier otrzymał od Węgier Krzyż Komandorski Węgierskiego Orderu Zasługi, jedno z najwyższych węgierskich odznaczeń państwowych. Uroczystego odznaczenia francuskiego dyplomaty dokonał w piątek minister spraw zagranicznych Węgier, Peter Szijjarto.

Podczas wręczania orderu Fournierowi, Szijjarto powiedział, że służba dyplomatyczna francuskiego ambasadora na Węgrzech przypadła na czas, który jest być może najintensywniejszym w światowej polityce w ciągu ostatnich kilku dekad. – Stare sojusze są zerwane, a wykuwają się nowe, więc realistycznie jest oczekiwać, że podobne intensywne trendy utrzymają się w następnych kilku latach – mówił szef MSZ Węgier. – Sojusznicy i przyjaciele są bardzo potrzebni w trakcie obecnych sporów, a pan Fournier był takim przyjaciele dla Węgier.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Prezydent Francji Emmanuel Macron odwołał francuskiego ambasadora w Budapeszcie, krótko po tym, jak ten wziął w obronę politykę prowadzoną przez Viktora Orbana. Jak informowaliśmy, w połowie czerwca Éric Fournier wysłał do ministerstwa spraw zagranicznych w Paryżu notatkę, w której postulował zmianę oceny rządów Orbana przez francuski rząd. Pisał m.in., że oskarżenia wobec węgierskiego rządu o „populistyczne” działania są wymysłem mediów kierujących się uprzedzeniami wobec Węgier. Dyplomata uznał, że na Węgrzech nie ma wzrostu antysemityzmu, a doniesienia o jego rzekomym wzroście mają jedynie odwracać uwagę od antysemityzmu muzułmanów w Niemczech i Francji. Fournier podkreślał, że kampania prowadzona przez Orbana przeciwko miliarderowi George Sorosowi nie jest antysemicka, a jego politykę migracyjną nazywał modelową.

Pod koniec czerwca notatka Fourniera wyciekła do francuskich mediów, a następnego dnia okazało się, że dyplomata odchodzi ze stanowiska. Francuskie władze zaprzeczają, że odwołanie dyplomaty miało związek z opiniami przez niego wyrażanymi, a decyzję w tej sprawie podjęta kilka tygodni wcześniej. Francuskie media zwracają uwagę, że trzyletnia kadencja Fourniera na stanowisku francuskiego ambasadora w Budapeszcie i tak dobiegała końca. Jak powiedziała jednak mediom osoba znająca kulisy sprawy, należy teraz obserwować, na jakie stanowisko trafi odwołany dyplomata.

Prezydent Francji Emmanuel Macron proszony o skomentowanie opinii dyplomaty odciął się od nich. Zaznaczył jednak, że nie można karać dyplomaty za wyrażanie „osobistych poglądów w poufnej notatce”. Wkrótce po tym poinformowano o odwołaniu Fourniera ze stanowiska. Francuskie media zwracają uwagę, że Macron od początku kadencji jest ostrym krytykiem rządów w Polsce i na Węgrzech, które uważa za „populistyczne” i „autorytarne”.

CZYTAJ TAKŻE: Macron wymienił przyjaciół Le Pen: „to reżimy Orbana, Kaczyńskiego i Putina

Węgierski Order Zasługi przyznawany jest przez Prezydenta Węgier z jego własnej inicjatywy lub na wniosek szefa rządu.

Dailynewshungary.com / euronews.com / Kresy.pl

Węgrzy odznaczyli odwołanego ambasadora Francji
Oceń ten artykuł

Tagi: , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz