Węgrzy dbają o swoją mniejszość na Ukrainie

W piątek ukraińskie Zakarpacie odwiedził wiceminister spraw zagranicznych Węgier Wilmosz Szabo, aby osobiście zapoznać się z położeniem węgierskiej mniejszości narodowej na tym terenie.

Węgierski minister spotkał się m.in. z gubernatorem obwodu zakarpackiego Ołehem Hawaszi oraz liderami węgierskich organizacji mniejszościowych.

Węgry wszelkimi sposobami wspierają nasz kraj na drodze do integracji euroatlantyckiej– mówił podczas spotkania z ministrem Szabo gubernator Hawaszi. – Władza obwodowa szczególne znaczenie nadaje zagwarantowaniu praw i wolności mniejszości narodowych. 12 procent ludności Zakarpacia to etniczni Węgrzy i dokładamy maksimum wysiłków, żeby czuli się komfortowo. W szczególności, w ostatnich latach w obwodzie zbudowano 5 nowych szkół, gdzie prowadzi się nauczanie w języku węgierskim. We wsiach, gdzie zwarcie zamieszkują Węgrzy, otwarto 2 przedszkola. W sumie, na budowę tych ośrodków oświatowych wydano około 28 milionów hrywien. Ale mimo tego, że dużo się robi, istnieją jeszcze problemy. Dlatego takie ważne są spotkania, które odbywają się na poziomie międzypaństwowym– cytuje słowa gubernatowa portal zik.com.ua.

Na Ukrainie mieszka około 150 tysięcy Węgrów. Według danych ukraińskiego MSZ w państwie tym istnieje 66 węgierskojęzycznych szkół, 70 przedszkoli, 27 szkół z mieszanym ukraińsko-węgierskim językiem wykładowym oraz 5 prywatnych węgierskich liceów.

Dla porównania, dla liczącej według oficjalnych danych 144 tysiące osób polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie funkcjonuje tylko 5 polskojęzycznych szkół. Dodatkowo, według opublikowanego w ubiegłym tygodniu przez polski MSZ “Raportu o sytuacji Polonii i Polaków zagranicą”: “Rozwój szkolnictwa polskojęzycznego i nauczania w języku polskim napotyka przeszkody ze strony władz ukraińskich, zwłaszcza lokalnych. Żadna z 5 szkół polskojęzycznych nie jest otoczona dostateczną opieką ze strony państwa ukraińskiego. Szkoły są w znacznym stopniu niedofinansowane. Władze stwarzają przeszkody budowaniu ze środków z RP następnych szkół z polskim językiem nauczania (np. we wsi Szaróweczka)“.

tr/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply