Węgry nie są pewne, czy muszą zatwierdzić kandydaturę Szwecji do członkostwa w NATO, powiedział w niedzielę marszałek węgierskiego parlamentu potencjalnie sygnalizując dalsze opóźnienia w procesie.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Węgry nie są pewne, czy muszą zatwierdzić kandydaturę Szwecji do członkostwa w NATO, powiedział w niedzielę marszałek węgierskiego parlamentu potencjalnie sygnalizując dalsze opóźnienia w procesie.

Zgoda Węgier utknęła w parlamencie od lipca 2022 r. w związku z obawami związanymi z krytyką szwedzkich polityków dotyczącą odstępstwa od demokracji na Węgrzech.

„Nie jest pewne, czy musimy zatwierdzić tę ofertę” – powiedział HirTV, odnosząc się do Szwecji, marszałek parlamentu Laszlo Kover, poseł rządzącej partii Fidesz.

Jego komentarze są następstwem listu, który minister spraw zagranicznych Węgier napisał w zeszłym tygodniu do swojego szwedzkiego odpowiednika, w którym ponownie wyraził obawy w związku z, jak to określił, „stronniczymi i nieuczciwymi” oskarżeniami niektórych szwedzkich polityków pod adresem węgierskiego rządu.

Szwecja wystąpiła o członkostwo w NATO w zeszłym roku w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę i większość członków sojuszu szybko ratyfikowała tę ofertę.

Węgierska lewicowa i liberalna opozycja zwołała w lipcu nadzwyczajne posiedzenie parlamentu, by ratyfikować przystąpienie Szwecji do NATO. Nie zdołała jednak osiągnąć zamierzonego celu.

Zwołanie nadzwyczajnej sesji parlamentu zostało zainicjowane przez liberalną partię Momentum po tym, jak Turcja wyraziła wstępną zgodę na akcesję Szwecji do NATO, na szczycie Sojuszu, który odbył się w Wilnie na początku tego miesiąca., na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego odbył się w Wilnie na początku tego miesiąca. Momentum posiada tylko 10 przedstawicieli w 199-osobowym Zgromadzeniu Narodowym, zostało jednak poparte przez inne partie lewicowo-liberalnej opozycji. Poparcie te okazało się jednak niewystarczające.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply