Węgry nadal blokują wypłatę refundacji dla krajów UE dostarczających Ukrainie broń w ramach tzw. Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF). Domagają się gwarancji od Ukrainy.

Unijne źródło przekazało w sobotę PAP, że Budapeszt wciąż blokuje wypłatę refundacji dla krajów UE dostarczających Ukrainie broń w ramach tzw. Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF). Jak wskazują nieoficjalne informacje, domagają się gwarancji od Ukrainy, że ich bank – OTP Bank – nie wróci na listę podmiotów uznanych za sponsorujące wojnę.

Kijów nie daje jednak Węgrom tej gwarancji mimo, że wcześniej usunął ten bank z listy.

Ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś potwierdził te informacje. “Polska jest państwem członkowskim, które przekazuje Ukrainie najwięcej uzbrojenia, dlatego też unijne zwroty dla nas są najwyższe spośród krajów członkowskich” – podkreślił.

Przeczytaj: Węgry nie będą wspierać Ukrainy, dopóki nie ta nie przywróci praw językowych zakarpackich Węgrów

Europejski Instrument na rzecz Pokoju został utworzony w 2021 r. To instrument pozabudżetowy, którego celem jest zwiększanie zdolności UE do zapobiegania konfliktom, budowania pokoju i wzmacniania bezpieczeństwa międzynarodowego. Przez ostatnie 20 miesięcy był wykorzystywany do zwrotu państwom członkowskim kosztów dostaw broni na Ukrainę.

W przypadku Polski chodzi obecnie o zwrot kolejnej transzy ponad 800 mln euro.

W maju br. ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) wpisała węgierski bank OTP na listę międzynarodowych sponsorów wojny. Powodem było kontynuowanie działalności banku w Rosji.

Grupa OTP to największy bank komercyjny na Węgrzech i jeden z liderów na rynku usług finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply