Ukraińska Narodowa Agencja Przeciwdziałania Korupcji (NACP) poinformowała w piątek o zawieszeniu statusu międzynarodowego sponsora wojny dla węgierskiego OTP Bank. Ukraina liczy, że dzięki temu Węgry odblokują transzę 500 mln euro z Europejskiego Funduszu Pokoju.

Narodowa Agencja Przeciwdziałania Korupcji (NACP) ogłosiła w piątek zawieszenie statusu międzynarodowego sponsora wojny dla węgierskiego OTP Bank. Na liście znajdowało się także pięciu greckich przewoźników. Kijów oskarżył ich wcześniej o nielegalny transport rosyjskiej ropy w celu ominięcia pułapu cenowego.

“Taka decyzja została podjęta w wyniku negocjacji pomiędzy przedstawicielami Agencji a przedstawicielami firm i rządów tych krajów w sprawie zakończenia współpracy z Federacją Rosyjską” – podała NACP, cytowana przez agencję Interfax Ukraina.

Jak podkreślono, agencja ma nadzieję, że “taka decyzja doprowadzi do odblokowania przez Węgry 500 mln euro niezbędnej pomocy wojskowej UE dla narodu ukraińskiego, a także wykluczy możliwość zablokowania przez Grecję przyszłego pakietu sankcji UE mających na celu ograniczenie zdolności Rosji do kontynuowania wojny”.

Przeczytaj: Węgry nie będą wspierać Ukrainy, dopóki nie ta nie przywróci praw językowych zakarpackich Węgrów

NACP podkreśla jednak, że skreślenie greckich firm i węgierskiego banku z listy międzynarodowych sponsorów wojny będzie uzależnione od spełnienia “określonych warunków”.

W maju ukraińska Narodowa Agencja Przeciwdziałania Korupcji umieściła OTP Bank – największy węgierski bank – na liście sponsorów wojny ze względu na “stanowisko kierownictwa banku dotyczące kontynuowania działalności w Federacji Rosyjskiej i de facto uznania tzw. DRL i ŁRL” – przypomina portal Europejska Prawda.

Zobacz także: Orban: Przystąpienie Ukrainy do UE jest nierealistyczne “Nie znamy terytorium ani populacji tego kraju”

interfax.com.ua / eurointegration.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply