Plan działań w obronie klimatu, przedstawiony w niedzielę przez premiera Węgier Viktora Orbana, obejmuje emisję Zielonych Obligacji Państwowych – informuje w poniedziałek węgierska prasa.

Plan złożony z ośmiu punktów przedstawia na pierwszej stronie prorządowy dziennik „Magyar Hirlap”, szczegółowo opisuje go także inna prorządowa gazeta „Magyar Nemzet”. O planie pisze też lewicowe „Nepszava”.

Zobacz także: Orban: narody Europy Środkowej mają szansę na zbudowanie nowego sojuszu 

Plan zakłada między innymi emisję Zielonych Obligacji Państwowych, z których rząd będzie mógł finansować “programy sprzyjające klimatowi”. Planowany jest także zakaz handlu plastikowymi przedmiotami jednorazowego użytku.

W trakcie prezentacji planu, przyjętego w zeszłym tygodniu przez rząd, Viktor Orban zaznaczył w niedzielę, że dzięki niemu do 2030 roku 90 proc. energii na Węgrzech będzie produkowanej bez emisji dwutlenku węgla. „Jeśli naprawdę troszczymy się o naszą ziemię, o przyrodę i o klimat, to nadszedł czas czynów zamiast słów” – zadeklarował premier Węgier w przemówieniu, którego pełny tekst zamieścił „Magyar Nemzet”.

Jak informuje węgierska prasa, w ramach planu klimatycznego od 1 lipca nielegalne wysypiska śmieci będą likwidowane , zaś zaśmiecający środowisko będą karani. „Dunaj i Cisa zostaną oczyszczone z plastiku. Działające na Węgrzech wielonarodowe firmy będą zobowiązane do stosowania technologii przyjaznych środowisku” – podkreśla gazeta.

Plan zakłada także wsparcie w ciągu dwóch lat sumą 32 mld forintów (prawie 100 mln euro) produkcji energii odnawialnej przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

Rząd deklaruje także, że  z okazji narodzin każdego dziecka w kraju posadzonych ma zostać 10 drzew. Dzięki temu do 2030 roku możliwe będzie zwiększenie do 27 proc. zalesionego obszaru Węgier. „Nepszava” informuje, że oznacza to sadzenie miliona drzew rocznie. Gazeta akcentuje, że obecne zalesienie kraju wynosi 22-23 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zaplanowano także zwiększenie w ciągu następnych 10 lat potencjału elektrowni fotowoltaicznych. Potencjał ma wzrosnąć 6-krotnie. Zdaniem Orbana będzie to nie tylko przyjazne środowisku. Ma także za zadanie zapewnienie taniej energii mieszkańcom kraju.

Rząd planuje także wspierać używanie tanich samochodów elektrycznych. Natomiast od 2022 roku w miejskim transporcie publicznym mają być dopuszczone jedynie autobusy elektryczne.

Zobacz także: Orban: Tylko Węgrzy mogą zastąpić Węgrów

Opozycyjny portal Index stwierdził, że podejmując kwestię klimatu w swym wstąpieniu Orban zwrócił się ku młodemu pokoleniu, „w praktyce przyznał, że on także widzi ten problem, którym trzeba się poważnie zająć”. „Zwraca uwagę fakt, że Orban podniósł sprawę klimatu na szczebel swojego urzędu, komunikując w ten sposób swemu obozowi i wyborcom, że uważa kwestię klimatyczną za ważny temat” – czytamy w komentarzu portalu.

magyarnemzet.hu / www.magyarhirlap.hu / nepszava.hu / index.hu / kresy.pl / forsal.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply