– Jesteśmy za tym, by odbywały się spotkania państw NATO z Rosją, ale zastanawiamy się, czy będą one zmierzały do jakiegoś konkretnego celu – mówił szef MSZ Witold Waszczykowski w kwaterze głównej NATO.

We wtorek w głównej kwaterze NATO w Brukseli doszło do spotkania ministrów spraw zagranicznych państw należących do Sojuszu. W trakcie konferencji szef MSZ Witold Waszczykowski pytał o sens dialogu z przedstawicielami Rosji.

Minister podkreślił, że nie kwestionuje samych spotkań na linii NATO – Rosja, ale zastanawia się nad ewentualnymi korzyściami płynącymi z tego dialogu.

Przeczytaj: Waszczykowski sygnalizuje gotowość do utrzymania kontaktów z Rosją

– Jesteśmy za tym, by odbywały się spotkania państw NATO z Rosją, ale zastanawiamy się, czy będą one zmierzały do jakiegoś konkretnego celu –powiedział Waszykowski.

Czytaj także: Waszczykowski: już nikt, poza Polską, nie dopomina się o ukraiński Krym

Zaznaczył, ze Polska zaakceptowała powrót do formuły rozmowy z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej, a także przypomniał, że NATO przyjęło dwutorową formułę, polegającą na odstraszaniu, tj. wzmacnianiu flanki wschodniej oraz rozmowie z Moskwą. Zdaniem szefa polskiej dyplomacji, Rosja inaczej rozumie zaakceptowany format rozmów. Według niego dialog polega na wzajemnej rozmowie i wymianie informacji, a nie na wspólnym ustalaniu strategii i koncepcji.

– Dopóki Rosja nie jest, a długo jeszcze nie będzie, członkiem NATO, nie ma uprawnień do tego, żeby wspólnie decydować z Sojuszem o jego działaniach –powiedział szef MSZ. Jednocześnie wyraził chęć kolejnego spotkania z przedstawicielami Moskwy, ale podkreślił, że nie jest pewien, czy przyszłe spotkania będą zmierzały do czegoś konkretnego.

Waszczykowski zastrzegł i zapewnił, że Sojusz Północnoatlantycki nie stosuje żadnej agresywnej doktryny wobec Moskwy.

Przeczytaj: Waszczykowski: Rosja znowu może wejść na drogę agresji, a my staniemy się tego ofiarą

Czytaj również: Waszczykowski o sprawie Greya: to wewnętrzna sprawa MSZ

MSZ.gov.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. kbog
    kbog :

    Pan Waszczykowski tak zresztą jak i inni rusofobiści powinni już dawno zniknąć z polskiej polityki. Ich naczelnym zajęciem jest psucie relacji z Rosję i bezwarunkowe wysługiwanie się Ukrainie i USA.
    Skutek – wszyscy wkoło będą mieli poprawne relacje z Rosją z wyjątkiem naszych obłędnych decydentów. Czeka nas więc niewesoła przyszłość.