Warszawa: obywatel Tadżykistanu oderwał głowę figurze Matki Bożej

Policjanci ustalili, że zabytkowa figura Matki Bożej z kaplicy za kościołem św. Antoniego z Padwy w Warszawie została zniszczona przez obywatela Tadżykistanu. Mężczyzna usłyszał zarzut znieważenia przedmiotu czci religijnej, obrażenia uczuć religijnych oraz uszkodzenia mienia. Grozi mu kara do lat 5 więzienia.

Jak poinformowała mokotowska policja, kapliczka w zabytkową figurą Matki Bożej za kościołem klasztoru oo. bernardynów przy ul. Czerniakowskiej w Warszawie, została zdewastowana w połowie kwietnia br. Było to zarazem od lat miejsce spotkań mieszkańców dzielnicy Wilanów, którzy gromadzili się przy niej w trakcie nabożeństw.

Figurka Matki Bożej została wyrwana z cokołu, pozbawiona głowy i rzucona obok kapliczki. Policja uznała tym samym, że działanie sprawcy było celowe. Natomiast wartość poniesionych strat została oszacowana na kwotę 2 tys. złotych.

 

Śledczy z Komendy Rejonowej Policji Warszawa Mokotów ustalili, że podejrzanym jest 38-letni obywatel Tadżykistanu. W trakcie przesłuchania mężczyzna przyznał się do uszkodzenia figurki. Według relacji policji, Twierdził, że „po prostu uderzył figurkę, nie przewidując, że się rozbije”.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił prokuratorowi na przedstawienie zarzutu publicznego znieważenia przedmiotu czci religijnej w postaci figurki Matki Boskiej, a następnie jej uszkodzenia czym obraził uczucia religijne innych osób.

Czynności w sprawie nadzorowane są przez Prokuraturę Rejonową Warszawa Mokotów. Wobec podejrzanego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci policyjnego dozoru. Obywatelowi Tadżykistanu grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Na sprawę zwrócił też uwagę Dariusz Matecki, radny miasta Szczecina i szef partii Solidarna Polska na Pomorzu Zachodnim.

Przeczytaj: Koszalin: zdewastowano kapliczkę i zniszczono figurę Matki Bożej przywiezioną z obozu w Dachau

Zobacz: Włocławek: seria profanacji kapliczek. Porozbijane figury Matki Bożej

Czytaj również: Profanacja w Częstochowie. Figurę Matki Bożej pozbawiono dłoni

Policja.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply