"Musimy być przygotowani na ewentualne ataki na terminale gazowe i inną krytyczną infrastrukturę" - ostrzegła szefowa MSW Niemiec Nancy Faeser. Odniosła się do rosyjskiej inwazji na Ukrainie i krajowych protestów przeciw polityce energetycznej niemieckiego rządu. Zadeklarowała, że rząd RFN będzie nadal "walczyć z ekstremizmem ze wszystkich sił". "Jesteśmy zaniepokojeni próbą zinstrumentalizowania protestów klimatycznych przez lewicowych ekstremistów" - dodała.

Minister spraw wewnętrznych Niemiec podkreśliła, że "rosyjska wojna na Ukrainie zmienia także naszą sytuację w kwestii bezpieczeństwa". "Musimy się chronić przed masowymi kampaniami dezinformacyjnymi i cyberatakami ze strony Rosji. Nasze organy bezpieczeństwa wykonują tutaj świetną robotę" - powiedziała, cytowana w niedzielę przez gazetę Bild am Sonntag.

Nancy Faeser zaznaczyła, że "od początku wojny na Ukrainie nie było jeszcze udanego dużego rosyjskiego cyberataku na niemieckie systemy".

Państwowy Instytut Weterynaryjny zakończył badania ryb na obecność metali ciężkich. Wykluczył metale ciężkie jako powód śnięcia ryb w Odrze - oświadczyła w sobotę wieczorem w mediach społecznościowych minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła, że trwają dalsze analizy.

Państwowy Instytut Weterynaryjny zakończył badania ryb na obecność metali ciężkich. Wykluczył metale ciężkie jako powód śnięcia ryb. Trwają dalsze analizy - przekazała Anna Moskwa na Twitterze.

Wojska rosyjskie i oddziały prorosyjskich separatystów tworzą obecnie na Ukrainie sześć zgrupowań - pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie. Zdaniem ISW skład każdej z tych grup jest niejednorodny.

Pierwsza grupa rosyjskich i prorosyjskich sił koncentruje się naokoło Charkowa i na północnym wschodzie obwodu charkowskiego. Drugą rozlokowano wzdłuż linii łączącej Izium (w obwodzie charkowskim) i Słowiańsk (w obwodzie donieckim). Kolejna znajduje się w rejonie Siwierska i Lisiczańska w obwodzie donieckim. Czwarta grupa operuje pod atakowanym Bachmutem. Piąta znajduje się koło Awdijiwki i Doniecka. Na południu Ukrainy znajduje się ostatnia - szósta - grupa.

"Grupy pod Charkowem i na linii Siwersk-Lisiczańsk prawdopodobnie tworzone są przez siły, których trzonem są odpowiednio oddziały Zachodniego i Centralnego Okrędu Wojskowego Rosji. Na osi Izium-Słowiańsk operują w coraz większym stopniu bataliony sformowane niedawno z ochotników, których siła bojowa jest prawdopodobnie bardzo niska. Grupie pod Bachmutem przewodzą żołnierze 'grupy Wagnera', prywatnej firmy wojskowej, podczas gdy w rejonie Awdijiwka-Donieck przeważają siły ściągnięte z Donieckiej Republiki Ludowej (DRL)" - pisze ISW.

W Warszawie odbyły się w poniedziałek uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego, obchodzonego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. (więcej…)

Podczas inwazji na Ukrainę Rosja straciła co najmniej 90 różnych samolotów i śmigłowców - twierdzi kanadyjski wywiad. (więcej…)

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego ws. sytuacji na rzece Ner, gdzie na granicy powiatów poddębickiego i łęczyckiego znaleziono znaczną liczbę śniętych ryb - oświadczyła w sobotę rzeczniczka wojewody Dagmara Zalewska.

Rzeczniczka przekazała PAP, że w związku ze śniętymi rybami na Nerze wojewoda jest w kontakcie z marszałkiem województwa łódzkiego Grzegorzem Schreiberem. "Na razie trwają badania. Monitorujemy i analizujemy sytuację. Znaczną liczbę śniętych ryb znaleziono na rzece Ner w trzech miejscach na granicy powiatów poddębickiego i łęczyckiego" - powiedziała.

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński zwołał sztab kryzysowy.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%