Jan Strzeżek, rzecznik prasowy koła parlamentarnego Porozumienie, poinformował w czwartek na Twitterze, że jedna z ulic Warszawy otrzyma imię “Bohaterów Ukrainy”.

Jak poinformował w czwartek na Twitterze Jan Strzeżek, rzecznik prasowy koła parlamentarnego Porozumienie, jedna z warszawskich ulic będzie nosiła imię Bohaterów Ukrainy.

“W Warszawie będzie ulica imienia Bohaterów Ukrainy! Dzisiaj Radni Warszawy bez głosu sprzeciwu przyjęli petycję złożoną przeze mnie i Radnego Sebastiana Kędzierskiego” – czytamy w jego wpisie w mediach społecznościowych.

Przypomnijmy, że w Gdańsku najprawdopodobniej pojawi się ulica lub rondo upamiętniające obrońców Mariupola. Takie upamiętnienie zaproponował mer Mariupola będącego miastem partnerskim Gdańska. Radni głównych klubów w Gdańsku popierają ten pomysł, podobnie jak prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Jak podaje Trojmiasto.pl, mer Mariupola Wadym Bojczenko występując za pośrednictwem łącza wideo na czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska zaproponował upamiętnienie w Gdańsku Mariupola poprzez nadanie odpowiedniej nazwy ulicy. W rewanżu w odbudowanym Mariupolu ma pojawić się ulica honorująca Gdańsk.

Z artykułu Trojmiasto.pl wynika, że propozycja mera Mariupola spotkała się z akceptacją. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz na tej samej sesji obiecała Bojczence, że miasto będzie szukało “godnego miejsca, żeby upamiętnić bohaterskie miasto Mariupol”. Szef klubu KO Cezary Śpiewak-Dowbór zaproponował zorganizowanie spotkania roboczego w tej sprawie.

Zobacz też: Waszczykowski oburzony chęcią nadania tytułu “Bohatera Ukrainy” zbrodniarzom wojennym

Wiktor Juszczenko 22 stycznia 2010 roku, na krótko przed odejściem z urzędu prezydenta, uhonorował Stepana Banderę tytułem Bohatera Ukrainy. Romanowi Szuchewyczowi przyznał ten tytuł jeszcze w październiku 2007 roku. W kwietniu 2010 roku sąd w Doniecku odebrał im te tytuły.

Wyższy Sąd Administracyjny w Kijowie uznał w 2011 roku za zgodne z prawem odebranie Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy. Tym samym utrzymał w mocy orzeczenie sądu w Doniecku o bezprawnym przyznaniu tego tytułu Banderze przez prezydent Wiktora Juszczenkę.

Sąd podjął też podobną decyzję jeśli chodzi o tytuł Bohatera Ukrainy przyznany dowódcy UPA Romanowi Szuchewyczowi.

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w trakcie swojej kadencji nagrodził pośmiertnie najwyższym ukraińskim tytułem “Bohatera Ukrainy” 112 osób za udział w krwawych wydarzeniach na przełomie 2013 i 2014 roku, które doprowadziły do obalenia prezydenta Wiktora Janukowycza. To tak zwana “Niebiańska Sotnia” – rzekomo setka zamordowanych przez “reżim Janukowycza”, bohaterowie pomajdanowej Ukrainy czczeni jako męczennicy sprawy narodowej.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Czeslaw
    Czeslaw :

    Ale na ulicach miast stawiane są pomniki, tablice upamietniające Banderę i Szuchewycza, obchodzone są uroczystości upamiętniajace przy tych pomnukach, co w praktyce oznacza że są uważani za bohaterów Ukrainy.