W przyszłym tygodniu funkcjonariusze Straży Granicznej wraz z urzędnikami Frontexu oraz przedstawicielami Iraku i Konga zaczynają procedurę identyfikacji migrantów, którzy przebywają w ośrodkach SG, a nie posiadają dokumentów tożsamości – poinformowała w piątek Straż Graniczna.

Jak poinformowała w piątek rzecznik SG por. Anna Michalska, w przyszłym tygodniu funkcjonariusze Straży Granicznej wraz z urzędnikami Frontexu oraz przedstawicielami Iraku i Konga zaczynają procedurę identyfikacji migrantów, którzy przebywają w ośrodkach SG, a nie posiadają dokumentów tożsamości.

“Od przyszłego tygodnia rozpoczynają się tzw. misje identyfikacyjne. Są one organizowane wspólnie z Frontexem. Przedstawiciele Iraku i Demokratycznej Republiki Konga przyjeżdżają do Polski, aby pomóc nam w identyfikacji tych cudzoziemców, którzy przekroczyli granicę z Białorusi do Polski, lecz nie mają dokumentów potwierdzających tożsamość. Misja identyfikacyjna będzie prowadzona w ośrodku w Wędrzynie, gdzie przebywa największa grupa osób nieposiadająca dokumentów tożsamości oraz w Warszawie” – poinformowała rzecznik Straży Granicznej.

Minionej doby tj.09.12 granicę Polski i Białorusi próbowało przekroczyć 121 osób. Funkcjonariusze wydali 8 postanowień o opuszczeniu terytorium RP. Na odcinku ochranianym przez placówkę w Narewce kilkuosobowa grupa próbowała przedostać się na teren RP przez uszkodzoną wcześniej concertinę.

Tego samego dnia do Polski wjechało 80 obywateli Białorusi, którzy podawali się za opozycjonistów lub osoby represjonowane na terytorium Białorusi.

Zobacz też: Maria Zacharowa chce międzynarodowego śledztwa w sprawie traktowania imigrantów przez Polskę

Jak informowaliśmy, Wielka Brytania wysyła do Polski 140 inżynierów wojskowych, aby pomóc z nielegalną imigracją stymulowaną przez Białoruś.

Przewiduje się, że wojska pozostaną w Polsce od końca grudnia do kwietnia i zapewnią wsparcie inżynieryjne wzdłuż granicy, w tym naprawę dróg, pomoc w planowaniu i wzmacnianiu ogrodzenia granicznego, poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony. Wielka Brytania prawdopodobnie wyśle ​​też wojska na Litwę.

„Nasze zaangażowanie w bezpieczeństwo europejskie jest niezachwiane i zawsze będziemy oferować wsparcie naszym sojusznikom” – powiedział brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace. „To wsparcie niezwiązane z walką wesprze polskie wysiłki na rzecz ochrony ich granic i przekaże niezbędną wiedzę inżynieryjną”.

W piątek 3 grudnia, Minister Obrony Narodowej poinformował na Twitterze, że żołnierze Wielkiej Brytanii i Estonii są już w Polsce. Ich zadaniem jest wsparcie Wojska Polskiego w utrzymaniu tymczasowego ogrodzenia, niszczonego przez służby białoruskie oraz w budowie i utrzymaniu dróg dojazdowych.

Zobacz też: Troje Ukraińców zajmujących się przemytem imigrantów złapanych przez Straż Graniczną

Czytaj: Aresztowanie Pratasiewicza: białoruski kontroler lotów uciekł do Polski

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply