We wtorek rozpoczęła się kolejna odsłona szeroko zakrojonej kampanii mobilnej, informującej o ukraińskim ludobójstwie na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Przez tydzień, do poniedziałku 29 kwietnia, będzie ona prowadzona w Przemyślu. Organizatorem jest Fundacja Wołyń Pamiętamy.

Podobnie jak wcześniej, zasadniczym elementem jest regularny przejazd samochodu z dwustronnym billboardem informującym o ukraińskim ludobójstwie na obywatelach II RP w latach 1939 do 1947 na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Ponadto, oprócz billboardu samochód jest wyposażony w głośnik, z którego jest odtwarzana informacja o ukraińskim ludobójstwie na obywatelach II RP.

Analogiczne akcje były wcześniej prowadzone w Warszawie, a później we Wrocławiu. W tym drugim przypadku również z głośników odtwarzana była wspomniana informacja. Celem kampanii jest informowanie społeczeństwa w Polsce o ukraińskim ludobójstwie na Polakach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Przypomnijmy, że wcześniej wielkoformatowe plakaty, upamiętniające ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, analogiczne do tych, które są pokazywane podczas akcji mobilnych, wieszane były w różnych miejscach w Polsce. We wrześniu 2018 roku informowaliśmy o wielkim billboardzie umieszczonym przy autostradzie A4. Środki zebrano w ramach internetowej zrzutki. Inicjatorka akcji Katarzyna Sokołowska mówiła wówczas, że jest to pierwsza, ale na pewno nie ostatnia akcja tego rodzaju. Niedługo później uruchomiono akcję zbierania środków na kolejne billboardy. Niedługo potem kolejny został zainstalowany miejscowości Dźwierzuty pod Olsztynem, a z zebranej w ramach zbiórki kwoty sfinansowano kolejne akcje, m.in. w Opolu i we Wrocławiu.

Akcję „przemyską” sfinansowano dzięki zbiórce w sieci, podobnie jak w przypadku poprzednich akcji. Organizatorka akcji, pani Katarzyna Sokołowska z Fundacji Wołyń Pamiętamy, już wcześniej mówiła w rozmowie z portalem Kresy.pl, że cała kampania jest skierowana przede wszystkim do społeczeństwa polskiego, rządzących naszym krajem, a także do licznie przybywających do Polski Ukraińców. Organizatorzy dziękują też darczyńcom, dzięki którym możliwe było sfinansowanie kolejnej akcji.

Przypomnijmy, że latem 2017 roku działacze Społecznego Komitetu Usuwania Banderowskich Upamiętnień w Polsce przeprowadzili podobną akcję na Podkarpaciu. Wówczas w ramach akcji „Stop Gloryfikacji UPA w Polsce” po miastach Podkarpacia jeździł mobilny baner z informacją o ludobójstwie na Polakach dokonanym na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej przez OUN-UPA.

fundacjawolynpamietamy.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply