W Portland obalono pomnik Jerzego Waszyngtona, pierwszego prezydenta USA [+VIDEO]

Na fali trwających od paru tygodni protestów, w Portland w amerykańskim stanie Oregon grupa osób obaliła i zbezcześciła pomnik pierwszego prezydenta USA, Jerzego Waszyngtona.

W czwartek, w przeddzień Juneteenth, amerykańskiego święta upamiętniającego m.in. zniesienie niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych, w Portland w stanie Oregon odbyły się demonstracje związane ze śmiercią George’a Floyda podczas brutalnej interwencji policjanta. Jedna z grup protestujących zebrała się pod pomnikiem Jerzego Waszyngtona, głównodowodzącego Armii Kontynentalnej w wojnie o niepodległość, pierwszego prezydenta USA i jednego z tzw. Ojców Założycieli.

Jak podają amerykańskie media, około godziny 22:00 czasu lokalnego pod pomnikiem zebrała się grupa około 20 osób. Demonstranci owinęli głowę posągu amerykańską flagą, którą następnie podpalili. Z czasem tłum pod pomnikiem rósł. Później, w czasie protestów, cała brązowa statua została przewrócona przy aplauzie zgromadzonych. Przy okazji obalono też cokół.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przeciwnicy pomnika twierdzili, że pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych był właścicielem niewolników i nie zasługuje na upamiętnienie.

Na zdjęciach widać też, że zarówno brązowy pomnik, jak i postument, zostały dodatkowo zdewastowane. Głowa została oblana brunatną substancją, przyklejono do niej wlepkę z napisem „You are on native land” (pol. jesteś na ziemi należącej do rodzimych mieszkańców). Sam posąg został pomazany spreyem i napisami, m.in. „1619”. Jest to najpewniej nawiązanie do kontrowersyjnego Projektu 1619, opracowanego w 2019 roku przez dziennik „The New York Times”, dotyczącego rewizji historii i dziedzictwa USA pod względem niewolnictwa. Jest to zarazem data symbolizująca przybycie pierwszych czarnoskórych niewolników do Ameryki Północnej, do Virginii.

Na cokole pomnika napisano m.in. „Je**ć gliny”, „Black Lives Matter”, „Jesteś na ziemi ojczystej” [rdzennej ludności-red.], „koloniści-ludobójcy”, „Wielki Floyd”.

Według lokalnych mediów, sprawcy dewastacji pomnika Waszyngtona są nieznani. Według niektórych komentatorów, wśród nich byli m.in. członkowie Antify.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W Portland miały też miejsce inne protesty, zasadniczo przebiegające pokojowo. Domagano się reformy policji i „sprawiedliwości rasowej”. Duża grupa demonstrantów przemaszerowała przez centrum miasta pod dom burmistrza, Teda Wheelera. Wyrażali swoje oburzenie z faktu obcięcia budżetu lokalnej policji o 16 mln dolarów. Ich zdaniem to za mało, bo ludzie domagali się cięć na poziomie 50 mln dolarów.

Kilka dni temu zdewastowano pomnik Waszyngtona w Chicago. Na cokole napisano m.in. „właściciel niewolników”.

Ponadto, część amerykańskich szkół i uczelni zaczyna dystansować się lub odcinać od postaci czołowego Ojca Założyciela USA. W stolicy kraju, Waszyngtonie, Uniwersytet George’a Waszyngtona usunął sprzed kampusu jego popiersie przed zapowiadanymi protestami. W stanie Tennessee, elitarna szkoła dla dziewcząt Harpeth Hall ogłosiła, że zaprzestaje organizowania dorocznych obchodów George Washington Celebration, gdyż uznano to za „nieodpowiednie” z punktu widzenia programu nauczania historii w tej placówce. Dyrektora szkoły tłumaczyła decyzję m.in. tym, że uroczystości „nie są spójne lub odpowiednie dla sposobu, w jaki dziś naucza się historii”, że nie odzwierciedlają znaczącej roli m.in. kobiet i kolorowych w historii narodu amerykańskiego oraz, że coraz więcej uczniów i nauczycieli szkoły „odczuwa rosnący dyskomfort wobec tej tradycji [uroczystości]”.

Według portalu The Federalist, jedna z komentatorek stacji CNN, Angela Rye, wyrażała zadowolenie ze zniszczenia pomnika Waszyngtona. Jak podano, wzywała ona do usunięcia w całym kraju wszystkich pomników pierwszego prezydenta, a także Thomasa Jeffersona.

Przypomnijmy, że już na początku protestów w USA zdewastowano pomniki Tadeusza Kościuszki oraz Kazimierza Pułaskiego. Parę razy dewastowano też pomnik Kościuszki w Warszawie.

Czytaj także: W Sydney podczas antyrasistowskich protestów zniszczono pomnik Jamesa Cooka, odkrywcy południowo – wschodniego wybrzeża Australii

foxnews.com / thefederalist.com / oregonlive.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz