Dorocznym zwyczajem Pałac Brzeźno 10 lutego gościł Sybiraków – tę część społeczności kresowej, którą los doświadczył okrutnym zesłaniem do gułagów w syberyjskiej tajdze oraz na bezkresne stepy Azji Środkowej.

Jedyną ich winą było to, że byli Polakami. Doroczne spotkania Sybiraków powiatu trzebnickiego odbywają się w Brzeźnie 10 lutego – w rocznicę pierwszych, najszerszych, najcięższych, okupionych największym odsetkiem ofiar zsyłek.Zainicjowały je jakiś czas temu córki, wnuczki i prawnuczki Sybirakow – gospodyni obiektu – Marzena Gradecka oraz Teresa Gajowczyk i Bożena Magnowska przy stałym wsparciu OOK i jego szefowej Haliny Muszak oraz władz gminnych i powiatowych.

ZOBACZ TAKŻE: Urzędnicy nie robią problemów

Jak zawsze spotkanie było pełne wzruszeń i wspomnień. Tym razem gospodyni wspomniała o swojej Babci – Marii Fita, która właśnie 10 lutego 1940 roku miała świętować swoje 30-te urodziny będąc w zaawansowanej ciąży. Tata – Tadeusz Fita urodził się już w gułagu Teja (Krasojarski Kraj) 15 maja 1940 roku i cudem przeżył. Niestety na okrutnej ziemi zostawił połowę rodziny – babcię, stryja i pięcioletnią siostrę – Zosię. Kochani Sybiracy i Kresowiacy – Pałac Brzeźno zawsze stoi dla Was otworem.

Do zobaczenia za rok!

Palacbrzezno.pl/Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz