Co najmniej 600 cywilów zginęło w masakrze o podłożu etnicznym na początku tego miesiąca w mieście Mai Kadra w regionie Tigraj w Etiopii, poinformował krajowy organ praw człowieka we wtorek.

Jak przekazała Aljazeera, Etiopska Komisja Praw Człowieka podała we wtorek, że w wyniku czystek etnicznych przeprowadzonych przez Tigrajczyków w Etiopii w mieście Mai Kadra, życie straciło przynajmniej 600 cywilów.

Od 4 listopada w Etiopii trwa konflikt domowy, kiedy to po atakach sił bezpieczeństwa Tigrajan na stanowiska wojskowe rządu centralnego premier Etiopii Abiy Ahmed zarządził ofensywę na region.

Od tego czasu trudno było uzyskać i zweryfikować informacje. Obie strony zostały oskarżone o popełnienie okrucieństw wobec ludności cywilnej, przy czym uważa się, że do tej pory zginęły tysiące ludzi, a dziesiątki tysięcy wysiedlono.

O zabójstwach w Mai Kadra w dniu 9 listopada po raz pierwszy poinformowała Amnesty International, trzy dni później, wywołując obawy przed popełnieniem zbrodni wojennych w miarę nasilania się walk. 14 listopada Etiopska Komisja Praw Człowieka (EHRC) wysłała do regionu zespół ekspertów w celu przeprowadzenia dochodzenia, które trwało do 19 listopada.

We wtorek wyznaczony przez rząd, ale niezależny organ stwierdził, że doszło do morderstw dokonanych przez lokalną grupę młodzieżową Samri, przy wsparciu innych cywili, policji i Ludowego Frontu Wyzwolenia. Powołując się na źródła, w tym świadków, pierwszych respondentów i ocalałych, EHRC stwierdziła, że w Mai Kadra zginęło co najmniej 600 cywilów, ale dodała, że ​​liczba ofiar śmiertelnych jest prawdopodobnie wyższa.

W Mai Kadra zabito różne grupy etniczne, ale napastnicy skupili się na ludności Amhara i Wolkait, komisja wywnioskowała to między innymi na podstawie dokumentów przypisanych pomordowanym

„Lokalna milicja i policyjny aparat bezpieczeństwa połączyły siły z członkami grupy Samri, aby przeprowadzać naloty od drzwi do drzwi i zabijać setki osób, które zidentyfikowali jako etnicznie „pochodzący z Amharas i Wolkait”. Bili ich kijami, dźgali nożami, maczetami i siekierami oraz dusili ich linami” – czytamy w raporcie EHRC.

położenie miasta w Etiopii

położenie miasta w Etiopii

Zobacz też: Etiopia: Setki ofiar śmiertelnych ofensywy w regionie Tigraj

Kresy.pl/Aljazeera

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply