W sieci pojawiły się zdjęcia egipskich mumii, odnalezionych na początku bieżącego roku w magazynie muzeum, które mieści się w kompleksie cerkiewnym.

Eksponaty trafiły do Kijowa na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo znajdowały się w muzeum cerkiewnym, a za czasów sowieckich w muzeum ateizmu. Później trafiły do magazynu i na kilkadziesiąt lat zapomniano o nich. Mumie odnaleziono na początku bieżącego roku podczas przeglądu magazynów muzeum, które obecnie mieści się w Ławrze, ale opinię publiczną poinformowano o tym dopiero kilka dni temu.

Korzystasz z portalu Kresy.pl
Wspieraj nas regularnie.

Według ukraińskich mediów odnaleziono dwie mumie: mumię dziewczyny o znaczącej pozycji społecznej z XI stulecia p.n.e. oraz mumię 1-metrowego krokodyla, które w starożytnym Egipcie uważano za święte zwierzęta. Według dyrektora muzeum Serhija Pywowarowa jest to najstarsza mumia krokodyla w Europie. Po tak długim przebywaniu w magazynie mumie wymagają odrestaurowania. Jak powiedziano w muzeum, ukraińscy fachowcy będą musieli przejść szkolenia za granicą, aby samodzielnie odrestaurować mumie. Drugą możliwością jest restauracja mumii przez zagranicznych fachowców.

Ławra Peczerska w Kijowie jest siedzibą Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

ZOBACZ TAKŻE: Kijów [GALERIA]

Kresy.pl / tsn.ua / maximum.fm

Reklama2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz