Na rosyjskim wybrzeżu Morza Czarnego rozpoczęto budowę morskiego odcinka gazociągu „Turecki Potok”, który po dnie morza pobiegnie do europejskiej części Turcji.

Gazprom o rozpoczęciu budowy poinformował w niedzielę. – Przystąpiliśmy dzisiaj do praktycznego etapu realizacji projektu Turecki Potok (…) tj. budowy morskiego odcinka gazociągu. (…) Do końca 2019 roku nasi tureccy i europejscy odbiorcy zyskają nową bezpieczną drogę importu rosyjskiego gazu – mówił szef Gazpromu Aleksiej Miller.

Roboty rozpoczęły się na wybrzeżu Morza Czarnego w Kraju Krasnodarskim. Specjalistyczny Statek Audacia ułoży ponad 900-kilometrowy odcinek gazociągu.

W październiku zeszłego roku Rosja i Turcja podpisały porozumienie międzyrządowe dotyczące budowy Tureckiego Potoku. Zgodnie z postanowieniami porozumienia gazociąg ma mieć dwie nitki. Drugą nitką gaz ma być dostarczany do krajów południa Europy. Odcinek lądowy w Turcji ma mieć długość 180 kilometrów. Turcja zaoferowała możliwość dostarczania gazu do granicy z Grecją.

Czytaj również: Putin zaprasza Greków do udziału w gazociągu „Turecki Potok”

Pierwsze plany budowy gazociągu pojawiły się w 2014 roku kiedy Rosja zrezygnowała z budowy gazociągu South Stream przez Bułgarię. W realizacji budowy przeszkodził kryzys polityczny. Wraz z normalizacją obustronnych stosunków po nieudanym puczu w Turcji szybko podpisano umowę na realizację inwestycji.

kresy.pl/ rt.com/ PAP

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jerzyjj :

  Putin polecił Gazpromowi rozpocząć układanie rur na morskim odcinku Tureckiego Potoku.
  Szef Gazpromu Alieksiej Miller w trakcie spotkania roboczego z prezydentem Władimirem Putinem poinformował, że koncern jest gotowy rozpocząć układanie rur na morskim odcinku Tureckiego Potoku.
  Informuję Pana, że jesteśmy gotowi w przeciągu kilku dni rozpocząć układanie rur na dnie morza — powiedział Miller Putinowi, dodając, że Gazprom czeka na sygnał do rozpoczęcia prac.

  Należy rozpocząć prace — zarządził prezydent.

  Miller poinformował, że koncern przystąpi do przeciągania gazociągu Turecki Potok na dnie morza w drugiej połowie bieżącego roku i dodał, że zakończenie budowy dwóch nitek Tureckiego Potoku zaplanowane jest do końca

  2019 roku.

  Wcześniej podano do wiadomości, że Gazprom porozumiał się wstępnie z włoską korporacją energetyczną Eni ws. dostaw gazu przez Turecki Potok. Obecnie koncerny rozpatrują różne warianty dostaw gazu przez Turcję zamiast tranzytu przez Ukrainę. Firmy biorą pod uwagę przede wszystkim gazociąg Posejdon biegnący przez Grecję do Włoch.
  —————————————————
  Kilka zachodnich koncernów podpisało 24 kwietnia umowę z ze spółką-córką rosyjskiego Gazpromu. Strony uzgodniły współfinansowanie drugiej nitki rosyjskiego gazociągu po dnie Morza Bałtyckiego.
  Ze strony rosyjskiej umowę podpisała spółka Nord Stream 2 AG, w której wszystkie udziały należą do Gazpromu. Zachodnimi inwestorami są zaś francuski koncern energetyczny Engie, austriacki koncern naftowy OMV, brytyjsko-holenderski Shell, niemieckie przedsiębiorstwo energiczne Uniper i również niemiecki koncern chemiczny Wintershall. Zgodnie z zawartym porozumieniem zachodnie spółki sfinansują połowę kosztów budowy drugiej nitki rosyjskiego gazociągu po dnie Morza Bałtyckiego, które Rosjanie szacują na 9,5 miliarda euro. Już w tym roku każdy z nich ma przekazać po 285 milionów euro, tak aby pokryć 30% swojego wkładu. Pozwoli to na na dotrzymanie założonego przez Gazprom harmonogramu budowy Nord Stream 2, która ruszy w przyszłym roku i zostanie zakończona
  w 2019 r.
  —————————————————-

  PODSUMUJMY !!!
  2019 ROK ZBLIŻA SIE… Inwestycje te mają kluczowe znaczenie dla Rosji, bo uderzą w Ukrainę i Polskę.
  Np. Bułgarzy, którzy mogli zarabiać miliardy są teraz zapewne „szczęśliwi” i wdzięczni Brukseli.
  Ale czego się nie robi dla Ukrainy i dla mocodawcy zza oceanu?

  https://pp.vk.me/c626427/v626427955/38e9e/WQDiet6GSnY.jpg
  —————————————————
  —————————————————
  Półtora roku do likwidacji rur w których jeszcze płynie przez Krainę na U gaz do Europy
  . http://yurasumy.livejournal.com/1549943.html