W ciągu najbliższych dni zostanie wydane zalecenie noszenia maseczek na ulicach

W środę podczas wywiadu dla portalu WP, minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał, że w przeciągu kilku dni może zostać wprowadzona rekomendacja noszenia maseczek w miejscach publicznych.

Podczas środowej rozmowy w Programie Specjalnym WP, minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że rekomendacja dotycząca noszenia maseczek na ulicach może zostać wprowadzona w ciągu kilku dni.

„Z jednej strony, na szczęście mamy większe dostawy maseczek dla personelu medycznego, jeżeli będziemy wprowadzali nakazy i zalecenia to dla personelu medycznego żeby chodzić w maseczkach” – informował. „Na ulicach i w przestrzeni publicznej, w związku z tym, że więcej osób jest zakażonych jednak zasłanianie twarzy jest coraz bardziej zasadne i pewnie za chwilę taką rekomendację wydamy”. Dopytywany przez redaktora o terminy, minister stwierdził że może to być w ciągu kilku dni.

Minister Szumowski zapewnił, że do nowych obostrzeń wystarczą maseczki wyrabiane w domach z dostępnych materiałów. „Nie jest kwestia maseczki z certyfikatem, taką jak dysponuje chirurg czy medyk, tylko kwestia jest po prostu zasłaniania ust kawałkiem materiału żeby nasza, mówiąc kolokwialnie porcja wirusa, którą jeśli jesteśmy chorzy mówiąc czy kaszląc czy kichając, nie leciała na odległość dwóch metrów tylko zatrzymywała się w ogromnej większości na tej maseczce”.

Jak poinformowaliśmy wcześniej, Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę, że wprowadza zakaz sprzedaży i wywozu części sprzętu medycznego, który jest niezbędny do walki z pandemią koronawirusa. Dotyczy to szczególnie respiratorów oraz kardiomonitorów. Zakaz ma obowiązywać do odwołania, chyba, że zgodę na eksport wyrazi krajowy konsultant ds. anestezjologii i wojewoda.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował też dziś, że obecnie w stanie ciężkim pod respiratorami w polskich szpitalach jednoimiennych i na oddziałach zakaźnych jest 160 osób. Około 220 osób opuściło już szpital lub izolację domową z negatywnymi wynikami testu. Osoby te są uważane za zdrowe.

Ponadto, minionej doby ubyło 86 pacjentów w szpitalach jednoimiennych i szpitalach/oddziałach zakaźnych. Pacjenci ci zostali skierowani do izolatoriów. Andrusiewicz zaznaczył, że w tej chwili w całej Polsce jest 7 tys. miejsc w izolatoriach, dokąd można kierować osoby niewymagające hospitalizacji. Dotyczy to osób zarażonych SARS-CoV-2, ale z łagodniejszymi objawami bądź bez objawów. Nie muszą oni dzięki temu zajmować łóżek szpitalnych.

Przeczytaj także: Polska: największa do tej pory liczba zgonów wśród zakażonych koronawirusem w ciągu doby

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz