Msza Święta pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa E. Ozorowskiego, przejazd Banderii Sarmackiej oraz przemarsz Braci Kurkowych, a także salwy armatnie, popisy szermiercze i jeździeckie – w niedzielę Białymstoku obchodzono Dzień Tradycji Rzeczpospolitej, upamiętniający Victorię Chocimską 1621 roku.

Obchody organizowane przez m.in. Fundację Obowiązek Polski, Polskie Stowarzyszenie Łucznictwa Konnego oraz Instytut Tradycji Rzeczpospolitej, rozpoczęły się uroczystą Mszą Święta w białostockiej Katedrze, koncelebrowaną pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego. W czasie liturgii dokonano instalacji nowych Braci Kurkowych oraz drugiej inwestytury do Rycerstwa Św. Kazimierza Królewicza.

Po Mszy Świętej na placu przed Katedrą odbyła się inscenizacja powrotu wojsk polskich po Victorii Chocimskiej, kiedy to taktycznie zwycięstwo Armii Rzeczpospolitej uniemożliwiło wkroczenie na teren Korony Turkom. Na cześć wojska wygrzmiały salwy armatnie, a także wygłoszono mowy powitalne.

Następnie z Rynku Kościuszki ulicami Białegostoku wyruszyła pierwsza w historii Białegostoku tak liczna kawalkada ku Chwale Polski, której piękno podziwiali mieszkańcy stolicy Podlasia.

Po dotarciu do parku przy kościele św. Rocha, miała miejsce kolejna część obchodów.

Odbyły się pokazy szermiercze, zaś członkowie Roty Ryngraf oraz Polskiego Stowarzyszenia Łucznictwa Konnego wykazali się wysokimi umiejętności jazdy konnej, a także strzelania do tarczy w czasie jazdy.

Prezes Fundacji Obowiązek Polski, Dariusz Wasilewski powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że podobnej imprezy nie było w Białymstoku od wybuchu II wojny światowej. “Trzydziestu konnych to jest naprawdę duży wysiłek. Wszyscy w strojach sarmackich z czasów, gdy Polska była piękna, wielka, wręcz wiktorialna” – podkreślił. W jego ocenie, były to czasy, gdy Polska była “w szpicy” narodów całego świata. “Powinniśmy tę tradycję kultywować, ale oczywiście przekładać na dzień bieżący: czyli zostawać w Polsce, rozwijać się, pracować” – dodał prezes Wasilewski.

AA

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply