Narodowy Bank Ukrainy spodziewa się zmniejszenia skali migracji zarobkowej, ale zarazem oczekuje wzrostu wartości środków, jakie Ukraińcy pracujący poza granicami kraju będą transferować na Ukrainę.

Według danych opublikowanych w czwartek przez Narodowy Bank Ukrainy (NBU), w 2018 roku ukraińscy migranci zarobkowy przekazali na Ukrainę 11 mld dolarów.

– Wielkość przekazów pieniężnych od migrantów zarobkowych w ubiegłym roku wyniosła około 11 mld dolarów – powiedziała w Kijowie Kateryna Rożkowa, p.o. dyrektora NBU.

Rożkowa poinformowała, że NBU spodziewa się spowolnienia migracji zarobkowej, ale jednocześnie przewiduje pewien wzrost w przesyłanych przez nich przekazach pieniężnych. Ma to być spowodowane nominalnym wzrostem ich wynagrodzeń.

W okresie od stycznia do lipca 2018 roku na Ukrainę przetransferowano łącznie 6,3 mld dolarów. W 2017 roku wielkość prywatnych przekazów pieniężnych na Ukrainę wyniosła 9,3 mld dol. i była o 24 proc. większa, niż w poprzednim roku.

Przypomnijmy, że na początku tego roku NBU podał, że przekazy z zagranicy za III kwartal 2018 roku to równowartość 7,5 proc. PKB Ukrainy,

Z danych opublikowanych przez NBU wynika, że Polska przoduje wśród krajów, skąd płyną na Ukrainę pieniądze w formie prywatnych przekazów. W III kwartale 2018 z Polski wysłano na Ukrainę kwotę 914 mln dolarów. Z drugiej w kolejności Rosji wysłano ponad 4 razy mniej – 238 mln. Następne kraje to USA (226 mln), Czechy (217 mln), Włochy (119 mln) i Wielka Brytania (101 mln). Przekazy z pozostałych państw nie przekroczyły 100 mln dolarów.

CZYTAJ TAKŻE: NBU: przekazy z Polski na Ukrainę w I kwartale wyniosły prawie miliard dolarów

Unian / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply