W tym roku VII Festiwal Polskiej Piosenki Współczesnej odbył się w połowie czerwca w Centrum Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Sołomienskiej dzielnicy Kijowa.

Organizatorem Festiwalu, jak zawsze, był Związek Polaków na Ukrainie, a jego współorganizatorem Kijowskie Polskie Zrzeszenie Młodzieżowe “Młodzi i kreatywni” pod kierownictwem Łarysy Bułanowej, która już od 5 lat współpracuje z tym Centrum. Imprezę iście profesjonalnie prowadziła Stanisława Tkaczuk.

Na wstępie na festiwalową estradę, wyszły dzieci z najmłodszej, średniej i starszej grupy “Jaskółeczka” Zrzeszenia “Młodzi i Kreatywni”, które występowały poza konkursem.

W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 12 uczestników z Chmielnickiego, Nikopola, Symferopola, Gródka Podolskiego, Żytomierza, Kremenczuka, Kijowa i Berdyczowa.

Jury, w którym zasiadali: Stanisław Klawe – przedstawiciel Polskiego Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych, Wiktoria Jurkowska – muzykoznawca, Stanisław Kostecki – prezes ZPU, Łarysa Bułanowa – prezes KPZM “Młodzi i kreatywni”, oceniając występ każdego uczestnika, brało pod uwagę zdolności wokalne, znajomość języka polskiego i prawidłową wymowę.

Z przyjemnością zaznaczyć należy, że znacznie wzrósł się poziom profesjonalny uczestników i był on nieporównywalnie wyższy, aniżeli w latach poprzednich. Zgodnie z formatem imprezy w zasadzie wykonywano współczesne polskie piosenki, oczywiście po polsku i z wyszukanego repertuaru. Ponadto, finaliści na wstępie pokrótce prezentowali się jury i publiczności, co było innowacją tegorocznego festiwalu. Jury stanęło przed nie lada zadaniem, gdyż niemal wszyscy pretendenci na laureatów mieli doskonałe możliwości wokalne i czuli się na scenie swobodnie.

Jednakże po burzliwych obradach jury dokonało wyboru. Laureatką tegorocznego Festiwalu stała się Aleksandra Żurba z Nikopola, wykonawczyni kilku piosenek w tym również utworu pt. “Cień orła”. Wyróżniała się wspaniałym głosem, dobrą znajomością języka polskiego i zdołała na scenie stworzyć swego rodzaju mini-spektakl.

Drugie miejsce zajęła Jana Moisiejewa (Symferopol), zaś trzecie podzieliły Helena Katana (obw. Chmielnicki) i Wiktoria Dembicka (m. Chmielnicki).

Zamykając imprezę prezes Związku Polaków Ukrainy Stanisław Kostecki, przypomniał zebranym historię powstania Festiwalu. Początkowo był to zwykły konkurs współczesnej piosenki polskiej, a następnie, kiedy pojawili się sponsorzy, przerodził się w festiwal.

W tym roku, niestety, imprezę przeprowadzono na koszt własny ZPU oraz stowarzyszeń biorących w niej udział. Stąd też znów powróciła ona do formatu konkursu, chociaż tradycyjnie zachowała wysoki tytuł festiwalu.

Stanisław Kostecki podkreślił również, że tegoroczny wysoki poziom zaprezentowany przez uczestników, dobitnie świadczy o potrzebie kontynuowania tej formy kontaktu z kulturą i językiem polskim.

Tym razem na warsztaty i Festiwal w Polsce pojedzie nie tylko zwyciężczyni tegorocznego Festiwalu, ale także laureatka zeszłorocznego konkursu Eugenia Czerewko, również reprezentantka Nikopola, ze względu na to, iż w ubiegłym roku z powodu światowego kryzysu do festiwalu w Polsce nie doszło.

Przewodniczący jury Stanisław Klawe pogratulował zwycięzcom, oznajmiając, że jest zadowolony z poziomu Festiwalu. Podkreślił też, iż tego rodzaju imprezy sprzyjają wyłanianiu nowych talentów, a co najważniejsze, są bodźcem w procesie odrodzenia i rozwoju kultury polskiej na Ukrainie.

(mak)/Dziennik Kijowski/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply