Dmytro Kułeba

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wysłało do Polskiej Agencji Prasowej wyjaśnienia w związku ze słowami Kułeby, które wypowiedział na Campusie Polska. MSZ tego kraju zapewnia, że nie wysuwa roszczeń terytorialnych. (more…)

Zdaniem szefa MSZ Radosława Sikorskiego Polska może „zajmować się przeszłością” bez możliwości jej zmiany, albo budować przyszłość wspólnie z Ukraińcami. „Ja wolę to drugie podeście” - zaznaczył.

Jak pisaliśmy, minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba został zapytany w środę na wydarzeniu Campus Polska o to, kiedy Polska będzie mogła przeprowadzić ekshumacje ofiar mordów na Wołyniu. Odpowiadając, relatywizował kwestię ekshumacji i pochówku ofiar rzezi wołyńskiej, zasłaniając się Operacją „Wisła”. Następnie powiedział, że grzebanie w historii osłabi relacje polsko-ukraińskie.

W drugim kwartale bieżącego roku import państw Unii Europejskiej z Rosji osiągnął rekordowo niski poziom, jak wynika z odczytu Eurostatu.

W czerwcu całkowita wartość dóbr importowanych z Rosji przez państwa UE spadła do poziomu 2,47 mld euro – najniższej miesięcznej kwoty od stycznia 2002 r., gdy Eurostat, oficjalny urząd statystyczny UE, zaczął publikować tego rodzaju dane. Oznacza to, że import dóbr z Rosji do wspólnoty spadł między pierwszym a drugim kwartałem bieżącego roku o 16 proc., podał litewski nadawca publiczny LRT.

Czerwcowy wynik następuje po kwietniu i maju, w których odnotowano drugi i trzeci najniższy miesięczny import rosyjskich dóbr, odpowiednio o wartości 2,66 mld euro i 2,89 mld euro.

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozpoczyna w czwartek wizytę w Belgradzie. Ma nadzieję zapewnić swojemu przemysłowi zbrojeniowemu kontrakt na dostarczenie Serbii myśliwców Rafale.

Oczekuje się, że Francja i Serbia podpiszą wartą miliardy euro umowę na dostawę myśliwców właśnie w czasie wizyty prezydenta tej pierwszej, podała telewizja France24. Nadzieję na podpisanie kontraktu wyraził, wobec agencji AFP, sam prezydent Serbii Aleksandar Vučić. Jednak umowa ta będzie jednym z kilku dokumentów jakie mają zostać podpisane podczas wizyty. „Są tysiące rzeczy, które będziemy musieli jutro omówić. Jest wiele memorandów i wiele umów, które podpiszemy jutro”.

„Uważam, że zakończymy wszystko pomyślnie w kwestii naszej współpracy wojskowo-technicznej, co oznacza, że ​​Serbia może zostać członkiem "Klubu Rafale", co jest ogromnym, ogromnym kontraktem” - powiedział serbski prezydent, co zdaje się przesądzać, iż kontrakt zostanie zawarty. Jednak anonimowe źródło w administracji prezydenta Francji przekazało, że ciąglę jeszcze trwają „intensywne dyskusje” i porozumienie trzeba będzie ustalić ostatecznie już podczas wizyty Macrona.

Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec zapowiedziała powstanie komisarza ds. obrony. Podkreśliła, że wydatki na zbrojenia w Europie wzrosły do 300 miliardów euro, a bezpieczeństwo kontynentu wymaga strategicznych decyzji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej złożyła obietnice powołania komisarza do spraw obronności jeszcze za poprzedniej kadencji. Zdaniem polityk, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Unia Europejska musi postawić na budowanie wspólnego potencjału obronnego.

„Jeśli chcemy pokoju, powinniśmy fundamentalnie przemyśleć architekturę bezpieczeństwa Europy” – powiedziała w piątek w Pradze Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec. – „Rosyjska inwazja otwarła Europie oczy” – mówiła.

Dmytro Kułeba

Dmytro Kułeb porównał przesiedlenia przeprowadzone w czasie Akcji „Wisła” do ludobójstwa Polaków na Wołyniu. Stwierdził ponadto, że Lubelszczyzna, Małopolska i Podkarpacie to etnicznie ukraińskie ziemie.

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba podczas wydarzenia Campus Polska Przyszłości został zapytany przez jedną z uczestniczek o trudne kwestie historyczne dzielące nasze kraje. Padło pytanie o termin pozwolenia Polsce na przeprowadzenie ekshumacji wołyńskiej, biorąc pod uwagę pomoc, jaką udzieliliśmy Ukrainie od początku wojny. Ukraiński polityk odpowiedział, porównując ludobójstwo do Akcji Wisła, podczas której Ukraińcy mieli zostać rzekomo „wypędzeni ze swoich ziem”.

„Czy zdajesz sobie sprawę z operacji Wisła i roli Olsztyna w tej operacji? Czy zdaje sobie pani sprawę, czym była operacja Wisła? Wie pani, że ci wszyscy Ukraińcy zostali przymusowo wygnani z terytoriów ukraińskich, żeby zamieszkać w Olsztynie. Gdybyśmy dzisiaj zaczęli grzebać w historii, to jakość rozmowy byłaby zupełnie inna i moglibyśmy pójść bardzo głęboko, wypominać sobie złe rzeczy, które Polacy uczynili Ukraińcom i Ukraińcy Polakom” – mówił w odpowiedzi do młodej dziewczyny.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%