Departament Stanu USA kończy wsparcie dla ukraińskiej sieci energetycznej, pozostawiając kraj bardziej podatnym na ataki w okresie zimy.

Departament Stanu USA zakończył inicjatywę Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) wspierającą odbudowę ukraińskiej sieci energetycznej po atakach rosyjskich, informuje NBC News. Program, w który zainwestowano setki milionów dolarów, był kluczowy dla stabilizacji systemu energetycznego Ukrainy.

Według dwóch urzędników USAID pracujących przy misji na Ukrainie, decyzja o zakończeniu projektu oznacza koniec wsparcia dla infrastruktury, która przez cały okres trzyletniej wojny odczuwała skutki rosyjskich ataków. W niektórych regionach nocne przerwy w dostawie energii były konsekwencją uderzeń w obiekty energetyczne.

„To znacznie osłabia zdolność tej administracji do negocjacji zawieszenia broni i byłoby sygnałem dla Rosji, że nie obchodzi nas Ukraina ani nasze wcześniejsze inwestycje” – powiedział jeden z urzędników USAID w rozmowie z NBC News.

Jak informuje informuje NBC News oprócz zakończenia projektu bezpieczeństwa energetycznego USAID redukuje także swoją obecność na Ukrainie. Spośród 64 pracowników i kontrahentów rządu amerykańskiego, którzy dotychczas pracowali dla agencji na Ukrainie, na miejscu pozostanie jedynie ośmiu. Pozostali zostali odesłani do USA po decyzji administracji Trumpa o ograniczeniu globalnej siły roboczej USAID.

Czytaj: Trump kończy rozmowy z Zełenskim – „nie chce pokoju”

Dwóch urzędników ostrzegło, że wycofanie amerykańskiego wsparcia zwiększa podatność Ukrainy na kolejne ataki rosyjskie, szczególnie w okresie zimowym. USAID odgrywało również kluczową rolę w monitorowaniu prawidłowego wykorzystania amerykańskiej pomocy finansowej.

Z dokumentu uzyskanego przez NBC News wynika, że Departament Stanu nakazał zakończenie programu dotyczącego reform sektora finansowego. „Nie będziemy mieć oczu na to, gdzie te pieniądze trafiły w ciągu ostatnich kilku lat” – powiedział jeden z urzędników. Rzecznik Departamentu Stanu nie odniósł się do tych informacji.

Czytaj: Orban: Przystąpienie Ukrainy do UE „tu i teraz” nas zniszczy

Czytaj także: Administracja Trumpa chce ściąć fundusze USAID o 90 procent

nbcnews.com/Kresy.pl

Tagi: , ,
forma płatności