W sobotę Stany Zjednoczone i Japonia przeprowadziły wczoraj u zachodnich wybrzeży Hawajów test pocisku rakietowego SM-3 Block IIA. Po raz pierwszy celem próby było zniszczenie nadlatującego pocisku balistycznego. Według źródeł amerykańskich test zakończył się powodzeniem.

Udział w próbie pocisku wzięli przedstawiciele amerykańskiej Agencji Obrony Antyrakietowej (MDA), japońskiego ministerstwa obrony oraz marynarze na pokładzie niszczyciela USS John Paul Jones.

Około 22.30 czasu lokalnego z poligonu rakietowego Pacific Missile Range Facility na wyspie Kauai odpalono pocisk balistyczny średniego zasięgu. Trajektorię lotu wystrzelonego celu zlokalizowano na radarze AN/SPY-1D(V). Załoga USS John Paul Jones, wyposażona w najnowszą wersję systemu Aegis – Baseline 9.C2 – wykryła i śledziła cel. Po jego zidentyfikowaniu odpaliła antypocisk SM-3 Block IIA, który zniszczył cel.

Dzisiejszy test pokazuje pokonanie znaczącego etapu w rozwoju pocisku SM-3 Blok IIA– powiedział dyrektor MDA wiceadmirał Jim Syring. Dodał, że opracowana wspólnie przez rządy i przemysł obronny Japonii i Stanów Zjednoczonych broń jest niezwykle ważna dla obu państw i ma ostatecznie poprawić zdolność do obrony przed zagrożeniami ze strony pocisków balistycznych na całym świecie. Pociski tegu typu mają zostać umieszczone w bazie w Redzikowie.

Uwzględniając wyniki amerykańsko – japońskiego testu, nadal sporządzane będą oceny rozwoju tego rodzaju uzbrojenia w celu jego poprawy. Wykorzystane do tego zostaną dane telemetryczne i inne uzyskane podczas próby na Hawajach. Przeprowadzony test był pierwszym z udziałem okrętu marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych wyposażonego w system walki Aegis. Wersja pocisku Block IIA ma mieć zasięg zwiększony z 700 do 2500 kilometrów i zwalczać cele na wysokości 1500 kilometrów, trzy razy większej niż Block IB. SM-3 Block IIA ma być gotów do służby w roku 2018. Pierwsze próbne odpalenie pocisku SM-3 Block IIA nastąpiło w czerwcu 2015 roku

Czytaj również: Śmierć frajerom

kresy.pl/konflikty.pl/ youtube.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. malkontent
    malkontent :

    Redzikowo to symbol polskiej głupoty :-((( błagać na kolanach, robić loda usmanom by w swej łaskawości zainstalowali rakiety na terenie Polski broniące wschodniego wybrzeża USA, które są pretekstem do instalacji rosyjskich S-400 i co tam jeszcze mają łącznie z głowicami nuklearnymi skierowanymi na większość miast polskich :-((( A może jednak więksi zdrajcy niż idioci :-((( POPISdzielcy to najeźdźca i okupant.