Stany Zjednoczone zastanawiają się nad wysłaniem na Ukrainę amerykańskich myśliwców – przekazał w piątek rzecznik Białego Domu John Kirby.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena analizuje możliwość wysłania na Ukrainę amerykańskich myśliwców. Rzecznik Białego Domu John Kirby podkreślił jednak, że nie jest to coś, co mogłoby nastąpić w najbliższym czasie – podaje agencja Reuters.

[kresy-ads_728]

Kirby powiedział również, że prezydent USA Joe Biden zatwierdził w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 270 milionów dolarów.

W jego skład wejdą kolejne cztery systemy rakietowe HIMARS i amunicja do nich, 36 tys. sztuk amunicji do haubic, a także nieujawniona ilość dodatkowych systemów przeciwpancernych, pojazdów oraz taktycznych dronów Phoenix Ghost.

Do tej pory Stany Zjednoczone udzieliły Ukrainie pomocy wojskowej o wartości 8,2 mld.

Zobacz także: Kongresmeni chcą, by ukraińscy piloci szkolili się na amerykańskich myśliwcach

Przypomnijmy, że w środę dowódca sił powietrznych USA, gen. Charles Brown przyznał, że Ukraina mogłaby otrzymać zachodnie myśliwce, nie tylko amerykańskie, ale też np. szwedzkie Gripeny czy Eurofightery.

Według niektórych komentarzy, Amerykanie łagodzą swoje wcześniejsze, ostrożne stanowisko w kwestii dostarczania Ukrainie zaawansowanej broni, w tym samolotów.

Później sekretarz ds. sił powietrznych Frank Kendall powiedział, że Ukraina mogłaby dostać „starsze” amerykańskie samoloty. Nie wykluczył, że mogłyby to być np. stare „niszczyciele czołgów”, samoloty szturmowe A-10.

Jak informowaliśmy, pod koniec maja br. niemiecka gazeta Die Zeit napisała o istnieniu nieformalnego porozumienia między państwami NATO o niedostarczaniu Ukrainie pewnych rodzajów uzbrojenia z powodu obawy przed reakcją Rosji. Dotyczyło to m.in. zachodnich samolotów bojowych.

Przypomnijmy, że nieco wcześniej gen. Charles Brown, dowódca sił powietrznych USA powiedział, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zaczynają badać możliwość szkolenia ukraińskich pilotów. Docelowo chodzi o pomoc Ukrainie w budowie jej przyszłych sił powietrznych.

Należy zaznaczyć, że wypowiedź szefa sztabu sił powietrznych USA padła kilka dni po tym, jak Izba Reprezentantów zatwierdziła finansowanie w wysokości 100 milionów dolarów na szkolenie ukraińskich pilotów do korzystania z amerykańskich samolotów w ramach ustawy o autoryzacji obrony narodowej, uchwalonej wcześniej. – Stany Zjednoczone mogą szkolić ukraińskich pilotów na myśliwcach F-15 i F-16 – powiedział w piątek Andrij Jermak, szef ukraińskiego biura prezydenckiego.

Zobacz także: Ukraina dostała z zagranicy Su-25 jako „części zamienne” – twierdzi ukraiński portal

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz