Zdaniem sekretarz skarbu USA, obniżenie nałożonych za kadencji Donalda Trumpa wysokich taryf celnych na towary importowane z Chin, w ramach rewizji procesu wyłączeń, może pomóc złagodzić presję inflacyjną.

W czwartek sekretarz skarbu USA, Janet Yellen powiedziała podczas konferencji, ze jej zdaniem wysokie, sięgające 25 procent taryfy celne na warty miliardy dolarów import z Chin, nałożone za kadencji Donalda Trumpa, przyczyniają się do wzrostu cen w USA.

„A cła Trumpa, które zostały wprowadzone, cześć z nich stwarza problemy, nie mając żadnego realnego, strategicznego uzasadnienia” – powiedziała Yellen.

Serwis „South China Morning Post” przypomina, że poprzednie wyłączenia celne dla określonych produktów importowanych z Chin wygasły z końcem 2020 roku. Jednak reprezentant USA ds. handlu, Katherine Tai, uruchomiła nowy proces sprecyzowanych wyłączeń celnych, w ramach swoich kontaktów z chińskimi dygnitarzami w sprawie tzw. pierwszej fazy umowy handlowej z Chinami, podpisanej na początku ubiegłego roku.

Czytaj także: Chiny obniżą o połowę część ceł na amerykańskie towary

Według Yellen, proces wyłączeniowy jest jednym z kroków, poprzez które administracja prezydenta Joe Bidena pracuje nad złagodzeniem presji cenowej. Współpracuje z portami i prywatnymi firmami, żeby odblokować łańcuchy dostaw i zapewnić napływ dóbr do konsumentów.

„To proces, dzięki któremu można obniżyć taryfy celne. I uważa, że to może być pomocne
– powiedziała, komentując wspominany proces wyłączeniowy. Zaznaczyła zarazem, że nie zmieni to radykalnie sytuacji, że powinno to pomóc w złagodzeniu presji na wzrost cen.

Yellen powiedziała, że obecnie nie ma w planie wizyty w Chinach, ale spodziewa się, że nadal będzie współpracować ze swoim chińskim odpowiednikiem, wicepremierem Liu He, w wielu kwestiach gospodarczych. Dotyczy to chińskich praktyk technologicznych, rynków papierów wartościowych, praktyk kursowych i wysiłków Państwa Środka na rzecz przywrócenia równowagi swojej gospodarki w kierunku większej konsumpcji indywidualnej. Jej zdaniem, ta ostatnia „może wnieść duży wkład w złagodzenie globalnej nierównowagi”.

Przeczytaj: Media: litewskie towary blokowane w chińskich portach – nie mogą przejść przez cło

scmp.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply