Władze USA zezwoliły na transakcje z udziałem objętego sankcjami Gazprombanku w kwestiach klientów z sektora energetyki jądrowej.
Tego rodzaju “licencję” ogłosiło w środę Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu USA. Okres jej ważności obejmuje okres do 30 czerwca 2025 roku. OFAC podkreśla, że tymczasowe zwolnienie z reżimu sankcji dotyczy projektów rozpoczętych przed wpisaniem Gazprombanku na listę podmiotów objętych sankcjami, co miało miejsce 21 listopada 2024 r., zrelacjonowała agencja informacyjna Interfax.
Jak wyjaśniono sankcje nie obejmą tym samym transakcji realizowanych za pośrednictwem Gazprombanku a związanych z wydobyciem lub wzbogacaniem uranu i produkcją paliwa dla elektrowni jądrowych.
Interfax zauważa, że decyzja amerykańskiej instytucji rządowej nastąpiła po tym, jak 22 listopada minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjártó powiedział, że amerykańskie sankcje wobec Gazprombanku zagrażają bezpieczeństwu energetycznemu szeregu krajów Europy Środkowej. Jednak OFAC podkreśliło, że zwolnienie z sankcji nie dotyczy węgierskiej elektrowni atomowej Paks, Rosatom ma wybudować dwa rosyjskie reaktory VVER, każdy o mocy 1,2 gigawata. Obecnie elektrownia składa się z czterech rosyjskich reaktorów o łącznej mocy około 2 gigawatów, które rozpoczęły pracę w latach 1982-1987.
Choć inwestycję uzgodniono jeszcze pod koniec pierwszej dekady XXI w., dopiero w zeszłym roku strony określiły oficjalnie harmonogram jej realizacji. Koszt budowy szacowano na 12,5 mld euro. W 2016 roku Rosjanie przyznali Węgrom kredyt o wartości 10 mld euro na preferencyjnych warunkach właśnie na rozbudowę elektrowni jądrowej w Paks.
Z kolei 26 listopada turecki minister energetyki Alparslan Bayraktar powiedział, że Turcja prowadzi negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi w celu uzyskania zwolnienia z sankcji w celu dalszego korzystania z usług Gazprombanku w celu płacenia za rosyjski gaz. Według niego bez uzyskania wyjątku Turcja może pozostać bez możliwości kupowania strategicznego surowca energetycznego.
Czytaj także: Nowy pakiet antyrosyjskich sankcji uderza w statki państw trzecich
interfax.ru/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!