USA przekażą Ukrainie kolejną transzę pomocy. Chodzi o pomoc wojskową o wartości 200 mln dolarów. W sobotę kolejna transza została zatwierdzona przez prezydenta Joe Bidena.

Prezydent USA Joe Biden zatwierdził w sobotę kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy – podaje agencja Reuters. Jej wartość wynosi 200 mln dolarów. Kwota może zostać przeznaczona na dostawy broni oraz szkolenia dla ukraińskich sił zbrojnych.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Decyzja Bidena ma miejsce dwa dni po uchwaleniu przez Kongres ustawy budżetowej, która zawiera pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o łącznej wartości 3,5 mld dolarów.

W ciągu ostatniego roku wartość pomocy przekazanej Ukrainie przez USA wyniosła 1,2 mld dolarów.

Poprzednia transza pomocy dla Ukrainy wynosiła 350 mln dolarów. Została zatwierdzona w lutym bieżącego roku.

W niedzielę administracja Joe Bidena wezwała Izrael do nałożenia sankcji gospodarczych na Rosję, a podsekretarz stanu do spraw politycznych Victoria Nuland ostrzegała Jerozolimę przed byciem rajem dla prania „brudnych pieniędzy”.

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała nałożenie dotkliwych sankcji na Rosję. Informowaliśmy, że Unia Europejska wykluczyła siedem rosyjskich banków z systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. Rząd USA wprowadził sankcje zabraniające amerykańskim podmiotom transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i innymi państwowymi instytucjami finansowymiPodawaliśmy, że na taki sam krok zdecydował się brytyjski rząd, zakazując podmiotom dokonywania transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, ministerstwem finansów oraz państwowym funduszem majątkowym. Z kolei szef unijnej dyplomacji informował, że UE rozszerza grupę podmiotów i osób, które zostaną objęte pakietem sankcji. Także Japonia zamroziła aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina oraz jego kluczowych urzędników. Międzynarodowe korporacje przyłączają się do działań rządów. Do tej pory kilkadziesiąt globalnych firm i koncernów zrezygnowało z różnych form działalności na rosyjskim rynku.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w piątek, że USA w ramach kary za inwazję na Ukrainę drastycznie obniżą swój status handlowy z Rosją, a także zakażą importu rosyjskich owoców morza, alkoholu i diamentów.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz