USA: Pierwsze posiedzenie nowego Kongresu

W niedzielę w Waszyngtonie rozpoczęło się pierwsze posiedzenie nowego Kongresu USA. Parlamentarzyści składają przysięgę. Izba Reprezentantów wybierze prawdopodobnie na swoją szefową ponownie Nancy Pelosi z Partii Demokratycznej.

Demokraci utrzymali większość w Izbie Reprezentantów po wyborach z 3 listopada ubiegłego roku. Kontrola nad Senatem zależy z kolei od wyników dwóch wtorkowych dogrywek wyborczych w Georgii. Aby mieć przewagę w wyższej izbie amerykańskiego parlamentu, Demokraci muszą zwyciężyć w obu przypadkach. W przeciwnym wypadku większość zostanie utrzymana przez Republikanów.

Szefową Izby Reprezentantów w 117. Kongresie USA zostanie prawdopodobnie po raz kolejny Nancy Pelosi (80 lat), która sprawuje tę funkcję od stycznia 2019 roku.

Zobacz także: Stany Zjednoczone przeznaczą miliardy dolarów na wsparcie Izraela

Zaprzysiężenie parlamentarzystów trwa dłużej niż zwykle, co jest spowodowane obostrzeniami spowodowanymi pandemią koronawirusa.

W środę w amerykańskim parlamencie nastąpi formalne uznanie Demokraty Joe Bidena za zwycięzcę wyborów prezydenckich w USA. Posiedzeniu Kongresu będzie przewodniczył wiceprezydent Mike Pence.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Pomnik dowódcy Konfederacji usunięty z Kongresu USA

Cześć parlamentarzystów z Partii Republikańskiej z niektórych stanów zapowiedziała swój sprzeciw wobec zatwierdzenia wyników wyborczych. Grupa ta stanowi jednak mniejszość w Kongresie. Oznacza to, że nie jest w stanie zablokować procedury przed zaprzysiężeniem Bidena na prezydenta 20 stycznia.

Czytaj także: Ostatnie dni Trumpa (Kresowy Przegląd Tygodnia)

reuters.com / nbcnews.com / pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply