Stany Zjednoczone oficjalnie stwierdziły, że są rozczarowane faktem zakazania przez władze Odessy parady homoseksualnej, która miała niedawno odbyć się w Kijowie. Zdaniem Ambasady USA w Kijowie, rząd nie broni odpowiednio praw mniejszości seksualnych na Ukrainie.

Głos w tej sprawie zabrał Chargé d’Affaires Ambasady USA w Kijowie Bruce Donahue.

„Rząd nie ma ważniejszych zadań, niż ochrona i obrona podstawowych wolności i praw człowieka swoich ludzi. Dlatego byliśmy rozczarowani, gdy w ten weekend w Odessie aktywistom LGBT odmówiono możliwości wolnego zgromadzenia, a spotkali się z zastraszaniem i obrzuceniem bombami dymnymi za to, że występowali na rzecz rozszerzenia praw obywatelskich i równej ochrony”– powiedział Donahue. Jego zdaniem Odessa posiada wyjątkowy potencjał muli kulturalny i kosmopolityczny, jednak musi zadbać o ochronę praw mniejszości seksualnych.

„Jak powiedział prezydent Obama, prawa LGBT są prawami człowieka. Stany Zjednoczone wspierają tych, którzy pracują na rzecz tego, by na Ukrainie zapewnić wszystkim ludziom – w tym lesbijkom, gejom, biseksualistom i osobom transseksualnym – równe prawa i jednakową ochronę w ramach prawnych”– napisano w oficjalnym oświadczeniu.

Marsz miał odbyć się 15 sierpnia w ramach Festiwalu Kultury Queer OdessaPride 2015. W planach festiwalu uwzględniono m.in. panel dyskusyjny „Turystyka gejowska jako część marki regionalnej Odessy”.

Unian.info / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz