W piątek przedstawiciele USA i Unii Europejskiej ogłosili porozumienie ws. obustronnej obniżki ceł. Na stronie Komisji Europejskiej pojawiło się wspólne oświadczenie Stanów Zjednoczonych i UE w tej sprawie.

Przedstawiciel USA Robert Lighthizer i komisarz ds. Handlu Unii Europejskiej Phil Hogan ogłosili w piątek porozumienie ws. pakietku obniżki ceł, który zwiększy dostęp do rynków wartych setki milionów dolarów dla obu stron.

Są to pierwsze obniżki ceł wynegocjowane przez USA i UE od ponad dwóch dekad.

Zgodnie z umową UE zniesie cła na import z USA produktów z homarów. W 2017 r. eksport tych tych produktów z USA do UE przekroczył 111 mln dolarów. UE zniesie te cła  na podstawie klauzuli najwyższego uprzywilejowania, z mocą wsteczną od 1 sierpnia 2020 r.

Cła unijne zostaną zniesione na okres pięciu lat a Komisja Europejska niezwłocznie rozpocznie procedury mające na celu wprowadzenie zmian w życie.

Stany Zjednoczone obniżą o 50% swoje stawki celne na niektóre produkty wywożone przez UE o średniej rocznej wartości handlowej wynoszącej 160 mln USD. Chodzi o niektóre dania gotowe, niektóre wyroby ze szkła kryształowego, preparaty powierzchniowe, propelenty w proszku, zapalniczki i części do zapalniczek.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

USA również obniżą stawki celne na zasadzie najwyższego uprzywilejowania z mocą wsteczną od 1 sierpnia 2020 r.

„W ramach poprawy stosunków UE-USA to wzajemnie korzystne porozumienie przyniesie pozytywne skutki zarówno dla gospodarki Stanów Zjednoczonych, jak i Unii Europejskiej. Chcemy, aby ten pakiet obniżek taryf był zaledwie początkiem procesu, który doprowadzi do kolejnych porozumień, które umożliwią bardziej wolny, sprawiedliwy i wzajemny handel transatlantycki”- przekazali Lighthizer i Hogan.

CZYTAJ TAKŻE: Facebook zapłaci we Francji zaległe podatki wraz z karą

Kresy.pl / trade.ec.europa.eu

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz