Projekt przedstawiony przez senatorów zarówno z Partii Republikańskiej, jak i Partii Demokratycznej, zakłada zapewnienie Ukrainie wsparcia do 300 mln dol. rocznie, w ramach zagranicznego finansowania wojskowego.

Grupa amerykańskich senatorów, republikanów i demokratów, złożyła w czwartek projekt ustawy Ukraine Security Partnership Act, który zakłada zapewnienie Ukrainie wsparcia w formie do 300 mln dol. rocznie, w ramach zagranicznego finansowania wojskowego. Dotyczy to zapewnienia Ukraińcom wsparcia strategicznego i pomocy w zakresie bezpieczeństwa.

Według oficjalnego komunikatu, ustawa została zgłoszona przez senatorów republikańskich Jima Risha, Roba Portmana i Johna Barrasso oraz senatorów Partii Demokratycznej: Boba Menendeza, przewodniczącego senackiej komisji spraw zagranicznych, a także Chrisa Murphy’ego i Jeanne Shaheen.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Projekt ustawy upoważnia do przekazywania Ukrainie rocznego wsparcia finansowego na wojskowość o wartości do 300 mln dolarów, z zastrzeżeniem uzyskania odpowiednich certyfikacji. Wsparcie to ma dotyczyć również możliwości zapewniania Ukraińcom wsparcia w zakresie dostępu do broni śmiercionośnej.

Ponadto, na mocy ustawy administracja USA zostałaby zobowiązana do wyznaczenia specjalnego wysłannika na Ukrainę, który byłby amerykańskim łącznikiem względem negocjacji pokojowych w ramach formatu normandzkiego, celem ułatwienia dialogu z krajami Morza Czarnego. Projekt zachęca też Departament Stanu do ustanowienia „z odpowiednimi europejskimi sojusznikami” grupy roboczej ds. Ukrainy. Zarówno Departament Stanu, jak i Departament Obrony, byłyby też zobowiązane do przedstawienia raportu na temat wymagań ukraińskich sił zbrojnych w zakresie zdolności i wydajności oraz planu dostarczania amerykańskiego wsparcia wojskowego Ukrainie. Dodatkowo, projekt zakłada przeznaczanie co roku 4 mln dolarów na szkole nie ukraińskich oficerów w ramach programu międzynarodowej edukacji i szkolenia wojskowego.

Przeczytaj: Ukraina skieruje wyrzutnie Javelin do strefy walk w Donbasie

Senator Menendez cytowany w komunikacie zaznacza, że USA są najsilniejszym państwem popierającym Ukrainę, której potrzeby w zakresie bezpieczeństwa „rosną pod nieustanną presją ze strony Moskwy”. Jak wyjaśnia, Ukraine Security Partnership Act ma być odpowiedzią na te wyzwania, poprzez znaczące zwiększenie długoterminowego wsparcia Ukraińców w zakresie bezpieczeństwa, jednocześnie zapewniając odpowiedzialność ze strony ich demokratycznych instytucji.

„Amerykańskie wsparcie bezpieczeństwa dla narodu ukraińskiego jest rzeczą słuszną. Pomaga promować nasze wartości i leży w zakresie narodowych interesów bezpieczeństwa USA” – twierdzi senator. Dodaje, że ustawa pokazuje amerykańskie zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa Ukrainy, które powinno być „niezachwiane i oddzielone od polityki”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według agencji Reuters, administracja prezydenta Donalda Trumpa pozytywnie ocenia wzrost dostaw broni śmiercionośnej na Ukrainę w ramach budżetu obronnego na rok fiskalny 2021. Sekretarz Stanu Mike Pompeo mówił w Senacie, że taka decyzja została podjęta wspólnie przez obie izby Kongresu. Podkreślał, że administracja Trumpa „popiera zwiększenie pomocy w zakresie śmiercionośnym” i przypomniał, że za kadencji obecnego prezydenta na Ukrainę trafiły śmiercionośny sprzęt wojskowy oraz, że sankcjami objęto ponad 360 rosyjskich podmiotów.

– Rosja jest destabilizującą, autorytarną siłą – na Ukrainie, w Libii, w Syrii i wewnątrz zachodnich demokracji – powiedział Pompeo.

Zgodnie z przyjętą przez amerykański Senat ustawą National Defense Authorization Act (NDAA) na 2021 rok, Ukraina ma otrzymać wsparcie w zakresie bezpieczeństwa warte 250 mln dolarów, na finansowanie dodatkowych szkoleń, sprzęt śmiercionośny i nie-śmiercionośny, a także na doradzanie siłom ukraińskim. Z tego, 125 mln dolarów ma zostać przeznaczone szczególnie na wsparcie w zakresie broni śmiercionośnej. To o 75 mln dol. więcej, niż w poprzednim budżecie obronnym.

Przeczytaj: USA przekażą Ukrainie 250 mln dolarów na odstraszanie Rosji

Zobacz także: Stany Zjednoczone pracują nad wzmocnieniem ukraińskiej marynarki wojennej

Reuters / Unian / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz