Amerykańskie Siły Kosmiczne ostrzegają, że Chiny rozwijają zdolności operacyjne w kosmosie, testując manewry określane jako „walka powietrzna” satelitów. Według generała Michaela A. Guetleina, chińskie jednostki wykonują skoordynowane operacje na orbicie, co może stanowić element szerszej strategii rozwijania technologii zdolnych do zakłócania komunikacji i systemów nawigacyjnych.
Amerykańskie Siły Kosmiczne poinformowały w piątek, że Chiny prowadzą testy zaawansowanych manewrów orbitalnych, które mogą być elementem strategii rozwoju zdolności do operacji kosmicznych. Według generała Michaela A. Guetleina, wiceprzewodniczącego ds. operacji kosmicznych, obserwowano „pięć różnych obiektów w przestrzeni kosmicznej, które manewrowały w synchronizacji i pod pełną kontrolą”. Jak wyjaśnił, „to, co widzimy, nazywamy walką powietrzną w kosmosie. Ćwiczą taktykę, techniki i procedury operacji orbitalnych z jednego satelity na drugi”.
Guetlein, podczas konferencji McAleese Defense Programs w Arlington w stanie Wirginia, odniósł się do działań prowadzonych przez „bliskich rywali” Stanów Zjednoczonych. Rzecznik Sił Kosmicznych USA potwierdził później, że generał mówił o operacjach prowadzonych przez Chiny, które zaobserwowano na podstawie ogólnodostępnych danych.
Zobacz też: Media: Chiny badają możliwość udziału w misji pokojowej na Ukrainie
Chociaż dokładne cele tych manewrów pozostają niejasne, eksperci wskazują na rosnące zainteresowanie różnych państw rozwijaniem technologii przeciwdziałania zagrożeniom w kosmosie. Możliwości takie jak unieszkodliwianie czy niszczenie satelitów mogą pozwolić na zakłócenie komunikacji wojskowej przeciwnika, a także systemów nawigacyjnych wykorzystywanych w globalnym transporcie, bankowości czy reagowaniu kryzysowym.
Od lat USA uważnie monitorują szybki rozwój Chin jako potęgi kosmicznej. Oprócz ambitnych programów eksploracji Księżyca i głębokiego kosmosu Pekin rozwija także technologie o potencjale wojskowym. W odpowiedzi na pytanie o zdolności Chin i Rosji, Guetlein zaznaczył, że oba kraje opracowały „wyjątkowo zaawansowane” technologie, w tym zagłuszacze sygnałów satelitarnych, systemy laserowe do osłabiania działania satelitów zwiadowczych oraz możliwości przechwytywania i przemieszczania obiektów orbitalnych.
„To najbardziej złożone i wymagające środowisko strategiczne, z jakim mieliśmy do czynienia od dawna, jeśli nie w historii” – powiedział Guetlein. Podkreślił również, że Stany Zjednoczone muszą posiadać „zdolności do odstraszania, a w razie konieczności pokonania agresji, aby zagwarantować przewagę w przyszłości”.
Według rzecznika Sił Kosmicznych USA, incydent określany jako „walka powietrzna” dotyczył serii chińskich manewrów orbitalnych w 2024 roku na niskiej orbicie okołoziemskiej. Brały w nich udział trzy eksperymentalne satelity Shiyan-24C oraz dwa inne chińskie obiekty Shijian-6 05A/B.
Chiny oficjalnie podkreślają swoje poparcie dla „pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej” i sprzeciwiają się militaryzacji kosmosu. W białej księdze obronności z 2019 roku wskazały jednak ochronę „interesów bezpieczeństwa w przestrzeni kosmicznej” jako jeden z kluczowych celów narodowych. Mimo to Pekin nie udostępnił szczegółowych informacji na temat działań prowadzonych przez swoje eksperymentalne satelity.
Kresy.pl/CNN
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!