W efekcie przegłosowania dziś przez parlament Mołdawii wotum nieufności upadł rząd Walerija Strielcowa. Nie wiadomo czy utrzyma się prozachodnia koalicja w dotychczasowym kształcie.

Rząd Strielcowa, podobnie zresztą jak prezydent Nicola Timofti byli przedmiotem kontestacji. Od wrześnie przez Kiszyniów przetaczały się wielomiesięczne manifestacje zarówno prozachodniej jak i prorosyjskiej opozycji, domagające się ich ustąpienia. Upadek rządu był jednak w równej mierze spowodowany wewnętrznymi tarciami w ramach obozu władzy odzwierciedlającymi konflikty między czołowymi oligarchami.

Za wotum nieufności opowiedziała się zdecydowanie opozycyjna Partia Socjalistów, opozycyjna ale nierzadko idąca na kompromisy z władzami Partii Komunistów i co najważniejsze formalnie należąca do koalicji Partia Demokratyczna. Wotum zostało zgłoszone przez socjalistów i komunistów. W czasie porannego głosowania przed gmachem parlamentu trwała znaczna manifestacja zwołana przez tych pierwszych domagająca się w ostrych hasłach ustąpienia rządu. Pozycję premiera Strielcowa z pewnością osłabiło aresztowanie 18 października członka jego Partii Liberalno-Demokratycznej i premiera premiera kraju w latach 2009-2013, a przy okazji jednego z najpotężniejszych oligarchów. Został zatrzymany pod zarzutem korupcji.

lenta.ru/noi.md/rt.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. upadlina
    upadlina :

    no to teraz ewentualne nowe władze Mołdawii muszą być jeszcze uznane przez usa, bo w przeciwnym razie cia zaraz zmontuje kolorową rewolucję, a w razie porażki zastosuje skuteczne bombardowania, oczywiście jak zawsze zgodne z prawem międzynarodowym i poparte przez swoich usłużnych wasali typu australia, nowa zelandia, wlk. brytania i inne ścierwo, w tym niestety też „nasze” marionetkowe poddańcze „władze”