Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) twierdzi, że doszło do “poważnych nieprawidłowości” w projektach na Węgrzech współfinansowanych przez UE.
OLAF przekazał w czwartek, że prowadzone śledztwo dotyczyło 35 projektów modernizacji oświetlenia miejsc publicznych. Urząd przesłał raport z zaleceniami finansowymi Komisji Europejskiej oraz z zalecaniami prawnymi węgierskim prokuratorom.
Śledztwo OLAF wykazało nie tylko poważne nieprawidłowości w większości projektów, ale także konflikt interesów – podało biuro prasowe Urzędu. Nie ujawniono innych szczegółów.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dziennikarz Guardiana straszy, że Polska i Węgry staną się „państwami zbójeckimi” w UE
Otrzymanie raportu potwierdziła węgierska Prokuratura. Rzecznik rządu Zoltan Kovacs oświadczył: To śledztwo, tak samo jak poprzednie, popieramy. To słuszne, by władze węgierskie zbadały wszystkie uwagi OLAF.
Europejski urząd nie ujawnił, o które konkretnie projekty chodzi, jednak dziennik “Wall Street Journal” poinformował w piątek, że współwłaścicielem firmy Elios Innovativ, która przeprowadziła w latach 2011-2015 większość tych projektów na Węgrzech, był w tym czasie zięć premiera Viktora Orbana, Istvan Tiborcz.
Tiborcz, który poślubił córkę Orbana w 2013 r., pozostawał członkiem zarządu Eliosa od 2009 do 2014 r. Swój pakiet akcji sprzedał w 2015 r. W październiku 2017 Tiborcz oświadczył, że sprzedaż akcji była spowodowana ciągłymi wynikających z uprzedzeń atakami na mnie – i poprzez mnie na moją rodzinę.
Węgry pozostają jednym z największych konsumentów funduszy rozwojowych UE. W okresie 2014-2020 przyznano im 25 mld euro z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych.
Kresy.pl / interia.pl / wsj.com
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!